Uudised, sündmused ja blogi

Siit leiad kõik meie uudised, blogipostitused ja ürituste, hoolduste ja katkestuste informatsiooni.

Tagasi

CENTR Tech50 - EIS lahendas globaalse isikutuvastamise probleemi

CENTRi 50s tehnilise töögruppi kohtumine toimus internetis. Nagu ikka, andis tugevalt tooni sügisel jõustuv Euroopa NIS2 direktiiv ja selle valguses domeeniregistreerijate tuvastamine. Aga oluliste teemadena olid üleval ka pilve migratsioon ja oksjonisüsteem.
CENTR Tech50 - EIS lahendas globaalse isikutuvastamise probleemi

Ürituse peateema oli esitlus .ee registrilt domeeni kontaktide isikutuvastusest, mis on peagi jõustuva Euroopa NIS2 direktiivi tõttu kuum teema. Esitlusele lisas meeleolukust ja vürtsi selle presenteerimine autost Soome kaubanduskeskuse parklas, akna taga prõmmimas tolliametnikud, et uurida, ega siin automaksust kõrvale hoidmisega juhuslikult ei tegelda.

Esitlus keskendus meie eeID lahendusele, kuhu lisandus värskelt registrite jaoks suurimaks peavaluks olevate välismaiste kontaktide isikutuvastuse võimalus, kasutades selleks Veriffi videotuvastust ning FIDO passkey kombinatsiooni. Veriff katab enda sõnul ära enam kui 230 riigi ja 11,5 tuhande erineva dokumendi (UNi andmetel on maailmas 195 riiki – seega on kogu maailm selgelt kaetud ja natuke rohkemgi). Nüüd saavad registripidajad ja registrid kasutada elektroonset isikutuvastust ja autentimist pea kõigi registreerijate puhul ja võtta nii maha tulevase NIS2 direktiivi registreerija tuvastamise nõuetega tekkivad probleemid. Oleme ise oma lahendusega väga rahul ning edasi tegeleme eID võimaluste lisamisega ning asume uurima SSO ehk ühe autentimisega mitmesse rakendusse ligipääsu võimalust.

Autentimise ja turvalisuse arutelu keskmes oli ka Keycloak, avatud lähtekoodiga identiteedihalduse lahendus, mida kasutavad juba Itaalia, Sloveenia ja Luksemburgi registrid. Keycloak võimaldab mitmetasemelist autentimist ja ühekordset sisselogimist (SSO), mis on oluline näiteks mitme teenuse ühise autentimiskeskkonna loomisel ja on ka meie eeID tulevaste võimaluste loendis.

Tšehhi registril sai valmis kustuvate domeenide oksjonisüsteem, mis põhineb avatud pakkumistega Inglise oksjoni süsteemil. Väga huvitav on näha, kuidas nende lahendus toimib võrreldes meie pimeoksjoni lähenemisega. Tšehhid tegid läbi avaliku testperioodi, kus panid oksjonile erinevat reklaamnänni ja ka registri enda arendatud Turris Wifi ruuteri. Kõik toimis. Saab olema põnev näha, kuidas nende lähenemine toimib - ise olen veendunud pimeoksjoni paremuses.

Üheks olulisemaks aruteluteemaks oli domeeniregistrite üleminek pilveteenustele. Mitmed riigid, nagu Iirimaa ja Holland, on juba alustanud oma süsteemide viimist pilve, kasutades hübriidpilve lahendusi ning Hashicorp'i tehnoloogiaid . Eesmärgiks, nagu ikka, suurem paindlikkus, parem süsteemi skaleeritavus aga eelkõige registri ressursside suunamine teenuste parendamisse. Lisaks võib saavutatav eesmärk olla süsteemihalduskulude vähendamine. Ka EIS tegeleb hetkel pilveplatvormi valikuga, et siis aasta teises pooles alustada migratsiooniga.

Võime end päris uhkelt tunda oma rolli üle ccTLD valdkonna arengutes ning seda eriti arvestades meie väiksust.

Kommentaarid

Email again:

Veel uudiseid, sündmusi ja blogipostitusi