Uudised, sündmused ja blogi

Siit leiad kõik meie uudised, blogipostitused ja ürituste, hoolduste ja katkestuste informatsiooni.

Tagasi

Hiinlaste tõusulaine ehk kuidas .ee Euroopa taevasse lendas vol 1

Isegi härra Ansip oleks uhke. 2015. aasta lõpus tabas .ee-d tõusulaine Hiinast, mil vaid mõne kuuga registreeriti ligi 28 000 .ee domeeni. Sõitsime Euroopa ja maailma statistikas laineharjal olles vastavalt esimene ja teine. Oli tõusulaine, kas tuleb ka mõõn?
Varasemalt ei saanud välismaalased nii lihtsalt .ee domeeni registreerida. Domeeniga seotud halduskontaktil pidi olema Eesti ID ehk põhimõtteliselt pidi kontakt olema kodanik. Eesti ID-kaardi nõude kaotamise idee küpses meil mõnda aega. Nõue oli omal kohal EISi algusaastatel, mil meile üle tulnud ligi 80 000st 18 aasta jooksul registreeritud domeeni hingeelust me midagi ei teadnud. Domeeniga seotud halduskontaktile Eesti ID nõue külge ja andmed korras! Selle eest kaebas üks Taani registripidaja meid isegi SOLVITsse nagu ka kõiki teisi domeeniregistreid, kel sama või sarnane reegel. Miks? Sest see takistas nende sõnul vaba turumajandust. Mõeldud, analüüsitud, tehtud ja Eesti ID nõue on nüüd ajalugu. 

Kallid kolleegid Timo ja Jaana on eestlaste domeenikäitumise jälgimises ja prognoosimises juba üsna vilunud. Meie iga-aastane "Pilvi Kirsi" auhind läheb üldiselt jagamisele just nende vahel. Mida aga ei suutnud meie kõigi vilumus ega "Pilvi Kirsid" uneski näha oli see, et hiinlased palehigis domeenindusse investeerima hakkavad. Ka .ee-sse. Nii jõudis meieni detsembris 2015, veebruaris ja märtsis 2016 hiinlaste tõusulaine. Liialdamata saab öelda, et lainega jõudis meieni 27 747 .ee domeeni. Nende numbritega sööstsime CENTRi statistikas Euroopas esinumbriks, isegi härra Ansip oleks ilmselt uhke, ning maailmas kasvult teiseks. Oluliselt šokeerivam, humoorikam ja ilmselt ka valusam oli .gg ehk Kanalisaarte tõik, tänu hiinlastele suurenes nende senini 5000 domeeniga tsoon 55 000ni. 

Ei saa tagasihoidlik olla, lasime uhkustundega õhus lendama CENTRi uudised ja statistika .ee kasvust ja tagusime natuke ka rusikat vastu rinda. .ee surfas tõusulainel. Selle eest saime veidigi ehk mõne Eesti registripidaja käest näpuvibutust. Tõusulained saad vaadata meie statistika graafikutelt. Kõige selle juures adusime ja ootasime ilmselge põnevusega, aga ka teava konservatiivsusega, mis saab aasta pärast. Mõõn? Aga, mis siis sai?

Sel pühapäeval, 29. jaanuaril kukub esimene kell ja suur hulk hiinlaste poolt registreeritud .ee domeene läheb vabaks ja see on alles algus. Olime ise oma prognoosides konservatiivsed ning pikendamiste ennustuseks sai 25 protsenti. Julgem "Pilvi Kirss"  pakkus isegi 80 protsenti, kord 50 protsenti. Uhkustundega õhus, veidi küll väiksemaga, võib öelda, et 33 protsenti on hetke tulemus. Pole paha, aga pessimist näeks pigem seda, et 67 protsenti kukub .ee sealt taevast allapoole. Ja ilmselt kukubki. Kuid, kui pessimist arvab nüüd, et tegemist on mõõnaga, siis ta ühelt poolt eksib. Kasvuprotsent ilma hiinlasteta oli 2015 10,3 ning 2016 10,9. Aitäh, .ee domeeni registreerija! Kohtumiseni varsti, lõplik tõde selgub paari kuu jooksul!

Muide, täna on märgilise tähtsusega. Täis sai 126 000 .ee domeeni. Mine vaata www.internet.ee reaalajas uuenevat domeeniarvu lugejat. 126 000 on seal näha ainult täna ja võibolla homme, aga mitte ülehomme! 

Kommentaarid

Email again:

Veel uudiseid, sündmusi ja blogipostitusi