Uudised, sündmused ja blogi

Siit leiad kõik meie uudised, blogipostitused ja ürituste, hoolduste ja katkestuste informatsiooni.

Tagasi

Kehtna KHK-s valiti Eesti kümme parimat kübertalenti

Kehtna KHK uudis: 26.-29.juunil toimus Kehtna Kutsehariduskeskuse informatsiooni-ja kommunikatsioonitehnoloogia ruumides küberlaager, mille raames selgitati välja kümme noort, kes lähevad Eestit esindama ülemaailmsele kübervõistlusele Londonis.
Kohaletulnud noored olid võistluse KüberNaaskel, mille idee autoriks ja ellukutsujaks on Kaitseministeerium, võitjad. Laagrist said osa kakskümmend kaks 16.-25.aastast noort erinevatest Eesti gümnaasiumitest, ülikoolidest ja kutsekoolidest. Kolmepäevase
teadmiste ja oskuste näitamise järel valiti välja kümme parimat, kellest moodustub Eesti võistkond 14.-18.oktoobril Inglismaal, Londonis toimuvale European Cyber Security Challenge (ECSC) võistlusele.

Edasisaanud valiti KüberNaaskli korraldaja Birgy Lorenzi sõnul tehniliste teadmiste ja isikuomaduste alusel. Kokku tuli panna meeskond, kus oleks erinevate oskustega noored ning hea omavaheline läbisaamine. „Meeskond peab olema rahulik, stabiilne, rõõmsameelne ja positiivne. Peab oskama hästi inglise keeles suhelda, viisakalt käituda ning toime tuleb tulla stressiga. Kõige oluliseim on aga rõõmsameelsus,“ lisas Lorenz.

Kogu laagri vältel said noored leida lahendusi erinevatele ülesannetele. Üks ülesannete koostaja oli Pärnumaa Kutsehariduskeskuse programmeerimise ringi juht Kristjan Leotoots, kes on samuti ESCS võistlusel osalenud ning olnud ka võistkonna kapten. Ta selgitas, et pead tuli murda sellistel teemadel nagu krüptograafia ja steganograafia. Näiteks pidid noored leidma pildi seest ülesse sinna peidetud andmeid. Toimus ka reaalne häkkimine, kus osalenutele anti ette viis erinevat teenuste ja veebilehtedega töötavat masinat, mille seest tuli otsida ülesse turvaviga ning masin üle võtta. Leotoots ütles, et juba teisel laagripäeval õnnestus mitmel kolme tunni jooksul masin täielikult üle võtta. Veel tuli korda teha vigastatud süsteem enne, kui keegi selle üle võtab. Mehe sõnul peab Londonisse suunduvas meeskonnas olema neid, kes on head ründajad, kaitsjad, kes tunnevad riistvara ning oskavad kuldvillaku laadi ülesandeid lahendada. Varasematel aastatel on tema sõnul võistlusel olnud nii sõrmejäljelugeja, mobiili, digitaalse seiffi, ukselukustussüsteemi kui ID-kaardi ülesandeid.

Miks säärane laager just Kehtna Kutsehariduskeskuses aset võtab? Lorenzi sõnul seetõttu, et kooli üks IKT-valdkonna õpetajatest, Triin Muulmann, on juba teist aastat Eesti võistkonna treeneriks ning käinud projektiga stabiilselt kaasas ja koos sellega kasvanud alates 2016. aastast.

Üldine huvi küberteemade vastu on Lorenzi sõnul olemas, kuid see on habras. „Niivõrd spetsiifiline oskus ja hobi. Laager on tänuväärne sellesmõttes, et siin saadakse omavahel kokku ja nähakse, et ei olda maailmas üksi,“ ütles naine. Ettevõtjate poolt on aga huvi suur, sest küberinimestel on Lorenzi sõnul nii-öelda pea lahti ning nad oskavad luua ja lõhkuda. „Kas aga muu maailm aru saab, mida nad teevad – ma kardan, et ei saa,“ rääkis ta ning ütles, et tihtipeale ei toetata noori selles vallas seepärast, et arvatakse et häkkimise näol on tegu pahanduse tegemisega. Tegelikkuses tegeletaske aga nii virtuaal-, kui pärismaailma kaitsega, ütles Muulmann. „Noorte enda motivatsioon on kõrge. Nad on täiesti iseseisvalt toimivad isiksused, kes otsivad ise õppematerjale, võistlusi ja muud,“ rääkis Lorenz.

Eelmisel aastal saavutas Eesti ESCS võistlusel 15. riigi seas viienda koha, sel korral loodetakse 19. riigi seas saavutada vähemalt kolmas koht. „Meil tuleb sel aastal ka väga hea tiim kokku,“ põhjendas Lorenz.

Küberlaagri peamised toetajad on Eesti Kaitseministeerium ja Eesti Interneti Sihtasutus.

Lisainfo: Mariliis Vest, Kehtna KHK arenguosakonna projektijuht

Kommentaarid

Email again:

Veel uudiseid, sündmusi ja blogipostitusi