Uudised

.ee ja domeenindusega seotud uudised

Tagasi

Domeen .ee on maailmas tipptasemel

Maarja Kirtsi, Eesti Interneti SA kommunikatsiooninõunik. Lühendatult ilmunud Äripäeva paberväljaandes 20.01.2010. Vastukajaks Andrei Korobeiniku 13.01 Äripäeva paberväljaandes ilmunud artiklile „Kas tõesti peletab rasvane hind häkkereid?“

Ühe e-riigi jaoks on domeen tänapäevases maailmas samasuguseks riigi sümboliks nagu lipp või vapp. Nende asjadega ei saa kergekäeliselt ringi käia. Mida tähendab ühe rahvusliku tippdomeeni haldamine, liiatigi kui tegemist on veel arenenud internetimaaga nagu Eesti? Üldistades võib öelda, et maatunnusega tippdomeeni haldaja on kui pankur, kelle hoida on domeeni registreerijad usaldanud oma äri- või muuks tegevuseks vajaliku väärtuse – domeenid.

On rahvusvaheliselt väljakujunenud tava, et rahvuslike domeenide haldaja tegevus on mittetulunduslik ja kulupõhine ning sellele vastavalt valitakse ka organisatsioon vorm - sihtasutus. Domeenide kasutamise eest makstava tasu määr seatakse nii, et selleks oleks võimalik katta domeenihalduse kulud ja hoida piisavat reservi.

Eesti rahvusliku domeeni .ee haldamiseks 2009 - 2010. aastal välja arendatud uus, turvaline, hajutatud ja dubleeritud komponentidega infrastruktuur, mis koos kaasaegsete domeenireeglitega tagab, et .ee domeenide haldamine ja turvalisus on ka rahvusvaheliselt võrreldes tasemel. .ee domeeni tugevus on registri usaldusväärus – kõikide registreeritud domeenide taga on domeeniga seotud tegevuste eest vastutav isik. McAfee on hinnanud .ee domeenide turvalisust väga heale tasemele, Eesti asub esimese 10% turvalisimate domeenide seas, ettepool näiteks Rootsist ja Soomest.

Domeeni registritasu sõltub registreeritud domeenide arvust. Geeneerilisi domeene .com, .net ja .eu on registreeritud väga suurtes kogustes ( ca .com 90 miljonit, .net 13 miljont, .eu 3,4 miljonit) ja nendega ei ole .ee tasu võimalik võrrelda. 2011. aasta aprilli alguses lõppeb ümberregistreerimata domeenide suhtes kustutusmenetlus, pärast mida on selge kui palju domeene ümber registreeriti ehk kui suur on Eesti Interneti SA domeenipagas. Praeguseks on Eesti riigi tippdomeeni .ee registreeritud ca 47 000, mis tähendab, et just nii suur hulk on hetkel inimesi ja ettevõtteid, kes on .ee domeenis näinud endale vajalikku teenust era- või ärihuvi väljendamiseks. Võttes arvesse käesoleva aasta reaalseid kulusid ja selguvat domeenide arvu, tuleb sihtasutuse nõukogul 2012. aasta eelarvet planeerides 2011. aasta IV kvartalis domeeni hind üle vaadata – tagamaks, et domeenitasud kataksid domeeni haldamisega seotud kulud.  


Kommentaarid

Email again:

Veel uudiseid, sündmusi ja blogipostitusi