Uudised
.ee ja domeenindusega seotud uudised
Eesti Interneti SA juures alustas tööd Internetikasutajate Nõukoda
Esimese koosoleku päevakorras oli arutelu soodustatud korras Eesti Vabariigi kodanikele kolmanda taseme domeenide võimaldamisest. Arutelu fokusseerus eesti.ee ja pri.ee domeenidele ja nende alla kolmanda taseme domeenide registreerimise võimaldamisele.
Üks võimalus, mida arutati oli luua eesnimiperenimi.eesti.ee domeeni registreerimise võimalus sarnaselt juba kasutuses olevatele eesnimi.perenimi@eesti.ee e-postiaadressile. Selle eesmärk on võimaldada Eesti kodanikele soodustatud korras .ee lõpulist domeeni, kuhu luua oma ajaveeb või pere pildialbum. Eesti.ee domeen ei ole ülddomeen vaid, harilik teise taseme domeen. Nõukojas leiti, et kuna sinna alla sarnaselt ülddomeenidele kolmanda taseme domeene avalikult registreeritud ei ole, siis ei ole ka varasemate registreeringutega võetud kohustusi ja võrreldes olemasolevate ülddomeenidega pri.ee, fie.ee, com.ee ja med.ee on võimalik registreerimisega alustada valgelt lehelt. Teemaga tuleb edasi minna kaasates arutellu eesti.ee kodanikuportaali haldava Riigi Infosüsteemi Arenduskeskuse.
Täna on vaba ka hulk kahe- ja kolmetähelisi teise taseme domeene, mida kolmanda taseme domeenide registreerimiseks on võimalik ettevõtlikel inimestel või organisatsioonidel kasutusele võtta. Selleks tuleb valmis programmeerida vastav rakendus. Registreerijate tuvastamine on võimalik lahendada Eesti hästi arenenud avaliku võtme infrastruktuuriga (ID-kaardi/mobiil-ID), mille teegid on tasuta kasutamiseks kättesaadavad.
Pri.ee domeeniga mööndi, et kuna pri.ee on üks neljast ülddomeenist, kuhu alla domeeni registreeringud on senini olnud võrdsustatud tippdomeeni alla domeenide registreerimistega, sh nimede haldamine keskregistris, on kasutajatel õigustatud ootus staatuse säilimisele. Pri.ee domeene on ümberregistreerinud ja lepingu sõlminud 536 kasutajat. Leiti, et pri.ee staatuse muutmine ja soodustatud tingimustel domeeni loomine on märksa keerukam, kui eesti.ee või mõne teise hariliku teise taseme domeeni alla. Pri.ee osas kõiki osapooli üheselt rahuldav lahendus täna puudub.
Domeenide struktuur on hierarhiline ja tasemeid arvestatakse paremalt vasakule. Näiteks aaa.bb.ee puhul on .ee tippdomeen, bb teise taseme domeen ja aaa kolmanda taseme domeen.
Nõukoja seisukoht oli, et kuna varem finantseeriti domeenide ülalpidamist riigieelarvest maksumaksjate poolt, kuid nüüd tasub oma domeeni eest igaüks ise, siis registreerimistasu kujunemine vajab kasutajatele lahtiseletamist.
Nõukoda hakkab kogunema kord kvartalis ja järgmiste koosolekute teemad on muuhulgas täpitähtedele ülemineku kord ja võimalik päikesetõusu periood eelneva õiguse omanikele, domeenireeglite jooksev ülevaatamine ja vajadusel täiendusettepanekute esitamine. Nõukoda annab sisendit Eesti Interneti SA otsustusorganitele, kelleks on juhatus ja 6-liikmeline nõukogu, millest pooled nimetab riik ja poolet ITL kogukonna esindajate hulgast.
Nõukotta kuuluvad Anto Veldre, CERT-Eesti andmeturbeekspert; Askur Alas, Eesti Ekspressi ajakiranik; Henrik Aavik, A Veebipartner OÜ tegevjuht; Indrek Eelmets, advokaadibüroo Sorainen patendivolinik; Innar Liiv, TTÜ dotsent; Jaagup Irve, TTÜ tarkvarainsener; Kajar Kase, ajaleht.eu; Karl Laas, Flux Rebond OÜ; Koit Saarevet, Rahvusarhiivi projektijuht; Mait Heidelberg, Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi nõunik; Peeter P. Mõtsküla; Riina Pärn, Intels patendibüroo patendivolinik ja Tanel Tammet, TTÜ professor.
Veel uudiseid, sündmusi ja blogipostitusi

uudised
internet
Head interneti 51. sünnipäeva meile!
Kas teadsid, et internet sai alguse täna täpselt 51 aastat tagasi? Just sel kaunil päeval, 29. oktoobril 1969ndal aastal, saadeti esmakordselt ühest arvutist teise lühike sõnum “LO”. See toimus USA valitsuse poolt rahastatud eksperimentaalses neljast arvutist koosnevas võrgus ARPANET ja selle lühikese sõnumi edastamist peetakse interneti sünnihetkeks.

uudised
internet
Liitu: algab maailma suurim interneti arutelufoorum IGF!
2. - 17. novembril toimub 15ndat korda maailma suurim interneti arutelufoorum IGF (Internet Governance Forum). Kuigi olude sunnil on ÜRO poolt korraldatav üritus esmakordselt täielikult virtuaalne, loodame et just videosilla vahendusel on see igaühe jaoks varasemast hoopis hõlpsamini kättesaadav.

internet
domeenid
Kuidas saab eraisik või ettevõte .ee domeeni registreerida?
Mistahes internetis nähaolev sisu - isiklikust blogist kuni
riigiportaalide ja kõigeni, mis nende kahe äärmuse vahele jääb -
eeldab unikaalset domeeni ehk maakeeli internetiaadressi. Rahvustunnusega ehk .ee
lõpulist domeeni, mis Eesti elavale inimesele kõige lihtsamini meelde jääb
ning on ühtlasi ka turvalisim lahendus, saab hõlpsalt registreerida paljude domeenide
müügiga tegelevate ettevõtete ehk registripidajate juures.
Kommentaarid