Uudised

.ee ja domeenindusega seotud uudised

Tagasi

EISi toetusel valmis uus õppeplatvorm Cybergram

Eesti Interneti Sihtasutuse toetusel on Eesti Inimõiguste Keskusel valminud uus õppeplatvorm Cybergramm, mis suunab noori internetis turvaliselt käituma. Hoiatavaid seiku iseenda elust jagavad populaarsed sisuloojad Kerli Paaslepp, Manna ja Sebastian Freiberg. Teoreetilise raami loob YouTube’i videotega tuntuks saanud ajaloo- ja ühiskonnaõpetaja Kristo Siig. Lisaks õpetlikele videotele sisaldab Instagrami meenutava ülesehitusega platvorm spämm-postitusi ja testküsimusi, et oma teadmisi proovile panna.
EISi toetusel valmis uus õppeplatvorm Cybergram

Suur osa põhikooliealistest noortest orienteerub veebis vabamalt kui nende vanemad või õpetajad. Samal ajal on noorte süvenemis- ja kriitikavõime, analüüsi- ja eneseregulatsioonisoskus veel arenemisjärgus. See tähendab, et nad ei suuda ette näha ega ennetada ohte, mis võivad kaasneda oma andmete jagamisega erinevates veebikeskkondades.

“Telia tellimusel ja Norstati poolt 2022. aasta lõpus läbi viidud laste ja noorte privaatsuse uuringust selgus, et pooled Eesti lapsed kardavad internetis paroolide varastamist ning ilma nende nõusolekuta piltide ja videote jagamist,” sõnab Telia toetustegevuste juht Elo Võrk. “See näitab, et teema on noorte seas oluline ja sellega tuleb tegelda.”

Mida teha, kui keegi postitab sinust sotsiaalmeediasse piinliku video? Kas jututoas teesklemine, et oled keegi teine, on okei? Kuidas käituda, kui lähedaseks saanud netituttav palub saata pilte? Need on vaid mõned küsimused, millele vastvalminud veebikeskkond adekvaatsed vastused aitab leida. Tuttava kasutajakogemusega lihtsasti navigeeritav veebileht on loodud tööriistaks põhikooliõpetajatele, aga seda saab hõlpsasti kasutada ka iseseisvalt.

“Küberhügieeni ja andmekaitsega tegelemine võib olla netis surfamisest igavam, kuid lohakas või teadmatu käitumine võib viia tagasipöördumatute tagajärgedeni. Paljud meist ei taju, kui suurt osa oma identiteedist kanname endaga kaasas oma nutitelefonis ja mis võib juhtuda siis, kui isiklikele andmetele saab ligi halbade kavatsustega inimene,” kutsub inimõiguste keskuse digiõiguste ja andmekaitse jurist Mari-Liis Vähi kõiki netikasutajaid üles ettevaatlikkusele.

Eesti Interneti Sihtasutus jagab alates 2017. aastat toetusi projektidele, mis toetavad internetialaste teadmiste arendamist ühiskonnas. Toetuste kohta saab lähemalt lugeda meie kodulehelt.

Õppeplatvormi tehniline kontseptsioon sündis koostöös disainibürooga Velvet, sisuloomesse panustasid Andmekaitse Inspektsioon ja Telia. Platvormi valmimist toetasid Eesti Interneti SA, Luminate Foundation ja Telia.

Kommentaarid

Email again:

Veel uudiseid, sündmusi ja blogipostitusi