Uudised, sündmused ja blogi
Siit leiad kõik meie uudised, blogipostitused ja ürituste, hoolduste ja katkestuste informatsiooni.
EIS avaldab alates 5. juulist .ee tsoonifaili
Suurendame .ee nimeruumi avatust ning avalikustame .ee tsoonifaili, mis on sisuliselt tekstifail domeeninime ja nimega seotud teenuste informatsiooniga. Tsoonifailis sisalduvaid andmed olid senini kättesaadavad üksikpäringutena läbi domeeniotsingu WHOIS, faili avamisega on need alates 5. juulist kättesaadavad kogumina.
Tsoonifaili avalikustamine aitab kaasa Eesti interneti arengule, võimaldab neid andmeid analüüsida, kasutada teaduses, uuringutes ja ettevõtluses ning arhiveerida olulisemaid veebilehti. Näiteks saavad pangad pidada paremini järelevalvet võimalike õngitsemiste ja kirjavigade ärakasutamise eesmärgil tehtud registreeringute üle. Samuti on nutikad domeeninimede generaatorid ja DNSi põhised tulemüürid teenuste näited, mille arengule tsoonifaili avamine kaasa aitab.
Registrid nagu e-äriregister, kaubamärgi- ja TLS-sertifikaatide register jne võimaldavad saada ülevaate ka tsoonis olevatest domeeninimedest. Samuti muudab turvalaiendus DNSSec internetis liiklemise turvalisemaks, kuid võimaldab samal ajal aga ka kaardistada tsoonis olevad domeeninimed. Need erinevad võimalused on teinud tsoonifaili tehniliselt võimekamatele internetikasutajatele kättesaadavaks.
Tsoonifail ei sisalda konfidentsiaalset teavet, samuti ei ole enam võimalik leida tsoonifailis olevate domeenide kohta isikuandmeid avalikust domeeniotsingust WHOIS. Samuti ei pruugi tsoonifail olla ammendav .ee domeenide nimekiri. Kui domeen on registreeritud ilma nimeserveri kirjeteta või kirjed olemasolevalt domeenilt eemaldatud, siis seda tsoonifailis ei ole. Selliselt on uusi kaubamärkide või kampaaniate nimede kujulisi domeene, mida ei ole soovi kohe avalikustada, võimalik jätkuvalt registreerida. Kui sul on nimeserverite lisamise kohta küsimusi, pöördu oma registripidaja ehk teenusepakkuja poole. Failis ei ole ka peatunud ja kustuvaid .ee domeene.
Tsoonifaili, sh pri.ee, com.ee, fie.ee ja med.ee alamtsoonid, saab tervikuna alla laadida alates 5. juulist 2019 AXFR protokolli kaudu.
Veel uudiseid, sündmusi ja blogipostitusi
EL digikukkur viib e-identiteedi massidesse?
Augusti keskpaik toob traditsioonilise Arvamusfestivali, kus seekord arutati mulle, kui e-identiteedi entusiastile, eriti südamelähedast teemat: EL-i digikukkur. Kuigi Mare oli juba kiirelt oma postituses arutatu kokku võtnud, soovin ka enda vaatenurka jagada, keskendudes just isikutuvastusele.
CENTR Jamboree: NIS2, RestEPP ja pilv
Kustutan oma viimase võla esimese poolaasta valdkonna kohtumistest. Sedapuhku Euroopa registrite lemmikürituselt Jamboreelt Kopenhaagenis. Mare andis juba omapoolse ülevaate, täiendan seda enda tähelepannekute ja mõtetega.
Nordic Domain Days 2024: .se on ka päris hea
Lugupeetud interneti kogukond, Olen teile võlgu kokkuvõtte mais Stockholmis toimunud Nordic Domain Daysil kuuldust. Mare õnneks oli palju tublim ja oma pildi üritusest juba andis. Vabandan ja lisan nüüd ka omapoolsed mõtted!
Kommentaarid
555
555
555
555
555