Uudised, sündmused ja blogi

Siit leiad kõik meie uudised, blogipostitused ja ürituste, hoolduste ja katkestuste informatsiooni.

Tagasi

EIS avaldab alates 5. juulist .ee tsoonifaili

Suurendame .ee nimeruumi avatust ning avalikustame .ee tsoonifaili, mis on sisuliselt tekstifail domeeninime ja nimega seotud teenuste informatsiooniga. Tsoonifailis sisalduvaid andmed olid senini kättesaadavad üksikpäringutena läbi domeeniotsingu WHOIS, faili avamisega on need alates 5. juulist kättesaadavad kogumina.

Selleks, et domeenidega seotud teenused oleksid internetis leitavad ja kasutatavad, peab info nende kohta olema .ee tsoonifailis. Informatsioon, mida EIS .ee tsoonifailis avalikustab on vajalik domeeninime toimimiseks tehnilisel tasandil.

Tsoonifaili avalikustamine aitab kaasa Eesti interneti arengule, võimaldab neid andmeid analüüsida, kasutada teaduses, uuringutes ja ettevõtluses ning arhiveerida olulisemaid veebilehti. Näiteks saavad pangad pidada paremini järelevalvet võimalike õngitsemiste ja kirjavigade ärakasutamise eesmärgil tehtud registreeringute üle. Samuti on nutikad domeeninimede generaatorid ja DNSi põhised tulemüürid teenuste näited, mille arengule tsoonifaili avamine kaasa aitab.

Registrid nagu e-äriregister, kaubamärgi- ja TLS-sertifikaatide register jne võimaldavad saada ülevaate ka tsoonis olevatest domeeninimedest. Samuti muudab turvalaiendus DNSSec internetis liiklemise turvalisemaks, kuid võimaldab samal ajal aga ka kaardistada tsoonis olevad domeeninimed. Need erinevad võimalused on teinud tsoonifaili tehniliselt võimekamatele internetikasutajatele kättesaadavaks.

Tsoonifail ei sisalda konfidentsiaalset teavet, samuti ei ole enam võimalik leida tsoonifailis olevate domeenide kohta isikuandmeid avalikust domeeniotsingust WHOIS. Samuti ei pruugi tsoonifail olla ammendav .ee domeenide nimekiri. Kui domeen on registreeritud ilma nimeserveri kirjeteta või kirjed olemasolevalt domeenilt eemaldatud, siis seda tsoonifailis ei ole. Selliselt on uusi kaubamärkide või kampaaniate nimede kujulisi domeene, mida ei ole soovi kohe avalikustada, võimalik jätkuvalt registreerida. Kui sul on nimeserverite lisamise kohta küsimusi, pöördu oma registripidaja ehk teenusepakkuja poole. Failis ei ole ka peatunud ja kustuvaid .ee domeene.

Tsoonifaili, sh pri.ee, com.ee, fie.ee ja med.ee alamtsoonid, saab tervikuna alla laadida alates 5. juulist 2019 AXFR protokolli kaudu.

Kommentaarid

105.02.2021

555

105.02.2021

555

105.02.2021

555

105.02.2021

555

105.02.2021

555

Email again:

Veel uudiseid, sündmusi ja blogipostitusi