Uudised, sündmused ja blogi

Siit leiad kõik meie uudised, blogipostitused ja ürituste, hoolduste ja katkestuste informatsiooni.

Tagasi

CENTR Members’ Days 2021 - tsoonid vabaks!

Elame uuel ajal – teeme kaugtööd, tellime toidu- või toiduained kulleriga, ühistranspordiks aga kasutame mobiiliga avatavat ühisautot. Mitmetel meist jäi piirangute ajal ootamatult palju raha kulutamata ning investeerimine igasugustesse varadesse muutus massiliseks. Õnneks peeti oluliseks investeerida ka internetiteenustesse - seda tõestavad meie rekordilised kasvunumbrid.
CENTR Members’ Days 2021 - tsoonid vabaks!
Lisaks paljule muule muutus ka meetod, kuidas domeeniregistrid koostööd teevad ning iga- aastane ülipopulaarne kohtumine Jamboree moondus uudseks virtuaalseks Centri liikmete päevadeks (CENTR Members' Days).

Teatavat elevust, eelkõige neis, kes seda varem näinud polnud, tekitas virtuaalne ürituse toimumise lahendus Gather. Tegemist on arvutimängu meenutava virtuaalruumiga, kus osalised jalutavad ringi oma avatariga ning saavad teistega vestlusesse asuda lihtsalt ligi astudes – täpselt nagu päris elus. Praktilise, lihtsust ja konkreetsust hindava inimesena oli kogemus võõrastav - ei ole ma kunagi ühtegi Pokemoni püüdnud ja ka nüüd häiris mind, et enne mõne virtuaalse esitlusega liitumist pidin kõigepealt mingis virtuaalses ruumis oma tegelasega õiget kohta otsima ja õigele kohale liikuma. Samas tuleb tunnistada, et vestluse osa töötas siiski üllatavalt hästi - vestlusesse asumiseks või vestlusega liitumiseks piisas kui läksid lihtsalt teise kasutaja lähedale - ei mingit kisakoori kus kõik kuulevad kõiki, ja ei mingit eraldi vestluse loomist. Polnud siis imestada, et nii mõnigi kasutaja, kellega rääkisin, pidas seda kõige lähemaks kogemuseks päris-kohtumisele. Puudu on veel ainult virtuaalreaalsuse-prillid!

Kuid muus osas oli üritus üsna õhuke. Klassikaline Jamboree oli kolm päeva täis kohtumisi, esitlusi ja arutelusid, kusjuures palju huvitavat toimus samaaegselt. Tõsi, viimane oli sageli ka häiriv, kuni selleni välja, et ühel aastal pidin lausa kahes kohas samal ajal esitlust tegema! Virtuaalsel kohtumisel oli aga vaid üks teema korraga ja päevgi lühem. Ja nii juhtuski, et kõigi päevade peale tundus huvitavaim teema paneel tsoonifaili avamisest, milles ka mul endal oli au panelistina osaleda.

Paneelis oli kolme avatud tsoonifailiga registri esindajad – Rootsi (kes esimesena juba 2016. aastal oma tsooni faili vabaks lasi), Eesti (järgijana 2019. aastast) ning Šveits, kes avas oma tsooni eelmisel aastal. Paneeli modereeris Tšehhi registri esindaja, kes samuti tõsiselt tsooni avamist kaalub. Eesmärgiks oli kogemuste jagamine, hirmude mahavõtmine ning seegi, et kallutada kõhklejaid avamise poole ja anda vastastele põhjust oma seisukohtade üle järele mõelda.

Peamised vastuargumendid: tsoonifail on sisendiks spämmeritele, sest lihtsustub eposti serverite tuvastamine ja rämpsposti levitamine; tsoonifail võimaldab koos teiste andmebaasidega nagu WHOIS registreerijate profileerimist, andes näiteks mõne ettevõtte või isiku plaanidest ülevaate, mida ei soovita jagada; register annab niisama ära väärindatavad andmed (potentsiaalne tulu teenimise koht).

Poolt argumendid: spämmeritel on olemas väga heal tasemel registreeritud domeenide nimekiri, mille koostamise lihtsust on ka meie oma registripidaja Zone katsetanud ja puhtalt avalike andmete põhjal saanud lihtsa vaevaga kokku suure osa tsoonifailist, ehk et ainus, keda kinnise tsooniga eemale hoitakse on heade kavatsustega tegelased - õpilased, uurijad jpt, kes andmete kaevamise asemel jätavad need pigem kõrvale. .ee tsoonigi kasutatakse aktiivselt nii CENTRi kui ICANNi uuringutes, meie poole on pöördunud üliõpilased küsimustega tsooni kohta, samal ajal kui rämpsposti mahu kasvu pole täheldatud. Kui tsoonifail on olemas, pole ka profileerimine enam whoisi abil küsimus.

Tegime mõned muudatused enne tsooni avamist, mis seda riski maandasid - GDPRi taganttõukel eemaldasime WHOISist kõikide eraisikutele kuuluvate domeenide kontaktandmed (isikuandmed) ning võimaldasime domeeni registreerida nimeservereid lisamata, mille tulemusena domeeni tsooni ei lisata - nii saab registreerija tuleviku plaanide jaoks registreeritud domeeninimed jätta enne kasutuselevõttu avalikustamata. Ehk kõige sisukam vastuargument ongi andmete väärindamise teema, kuid siin võib küsida, et kui senini pole heureka! momenti tekkinud, mis tooks endaga kaasa märkimisväärsed tulud registri jaoks, siis kas ikka on põhjendatud nende andmete kiivas varjamine olukorras, kus andmed on niigi avalikud ja pole vaid terviklikul kujul kohe kättesaadavad.

Minu arvates on iga ettevõtte, ja tegelikult ju igaühe jaoks, üks suurimaid murekohti saladused - nende varjamise ja kaitsmisega on alati palju tööd ja tihti piisab väiksemastki apsust, et saladus pääseks välja. Nii jagati tegelikult ka .ee tsoonifaili versiooni internetiringkondades ajal, kui me ise veel oma tsooni hoolega varjasime. Koos isikuandmete eemaldamisega WHOISist ja võimalusega registreerida domeeni seda tsooni lisamata kadusid ära meie jaoks viimasedki argumendid selle saladuse hoidmiseks. Ja seni pole seda otsust kahetseda tulnud.

Kokkuvõttes - oma aruteluga me uusi tuuli ilmselt kusagil puhuma ei pannud. Ja kuigi osalus oli aktiivne, ei kõlanud vestlustes ei uusi poolt- ega vastuargumente. Tundus, et vastased jäid endale kindlaks ning nüüd jääb üle vaid loota, et mõni kõhklejaist sai kindlust, et teha otsustav samm avatuse poole.

Kommentaarid

Email again:

Veel uudiseid, sündmusi ja blogipostitusi