Uudised, sündmused ja blogi

Siit leiad kõik meie uudised, blogipostitused ja ürituste, hoolduste ja katkestuste informatsiooni.

Tagasi

Domeenindus ja krüptoraha - osa 2

Kuidas on seotud domeenindus krüptorahaga? Bitcoin on platvorm, millele saab ehitada palju enamat kui alternatiivset valuutasüsteemi. Suvel sai puudutatud jubaNamecoini. Namecoin kasutab Bitcoini hajusvõrgu loogikat DNS teenuse halduseks ja pakkumiseks. Namecoin on siin näide, kuidas ka näiteks DNS-i maailmale saab uue nurga alt läheneda.

Juba aastaid on ICANN-is tegeletud DNS-i maailma tsentraliseerituse vähendamisega kaasates otsustamisse erinevaid sidusgruppe. Püüame ka EIS-is nn sidusgruppide koostöömudeli põhimõtteid järgides kaasata regulatsiooni puudutavatesse otsustesse nii registripidajaid kui interneti kogukonda laiemalt. Sellegi poolest on aruteludesse kaasatud vaid väike osa tegelikest süsteemi osalistest ja alati jääb ülesse küsimus esindajate nägemuse objektiivsuses. Bitcoini hajussüsteem on aga suur samm sellest püüdlusest edasi. Kõik süsteemis osalejad on esindatud ja reguleerivad vaikimisi üheskoos kogu süsteemi - ei ole võrdsemaid võrdsete seas.

Bitcoini platvormi saab kasutada ka näiteks krüptosertifikaatide halduseks (https, id-kaart/digiallkiri), milleks on täna samuti omaette organisatsioonid. DNS-i maailmas tegeleb sarnase küsimusega DNSSECil põhinev projekt DANE. Samamoodi saaks lahendada ka ajatempli küsimuse (ajatempel on digitaalne tempel, mis kinnitab, et mingi kindel info oli kindlal ajahetkel olemas).

Bitcoin on reaalseks muutnud ka tarkade lepingute kontseptsiooni. Tark leping on sisuliselt arvutiprogramm, mis automatiseerib sõlmitud kokkulepete täitmise. Domeeni registreerimisel või pikendamisel teeb registreerija ülekande registripidajale, kes pärast raha laekumist sisestab andmed registrisse ja kelle ettemaksu kontolt lahutab EIS siis vastava tasu. Targa lepingu puhul saaks selle lahendada, aga automaatselt ühe toiminguga - registreerija kontolt eemaldatakse vahendid, millest üks osa laekub registripidaja ja teine EISi kontole. Toiming on kiire, automaatne ja kaob vajadus registripidaja ettemaksukonto järele.

Kui nüüd mõelda, et mis võiks olla EIS-i roll maailmas, kus inimesed ei ole sunnitud teenuse/registri kasutamiseks pimesi usaldama kolmandat, asjasse otseselt mitte puutuvat osapoolt või osapooli, tekib õigustatud vaikus. Äkki võiks selleks olla Estcoini platvormi arendus ja haldus, mille peal toimiksid ametlikult tunnustatud ja kehtiv krüptovaluuta, isikutevaheline arveldamine, registrid nagu .ee, kinnisvara-, ettevõtete- ja teised andmeregistrid, krüptosertifikaadid, targad lepingud, elektrooniline identiteet, e-hääletus jne…

See kõik ei ole ulme, vaid täna tegelikult toimivad lahendused ja näitavad suunda kuhu maailm areneb. Taoliste arengute märkamine, oskus ja julgus uusi võimalusi ära kasutada ning kohanemisvõime eristab homsed tähed tänastest tegijatest.

Kommentaarid

Risto02.04.2015

Väga põnev, aitäh kirjutamast!

105.02.2021

555

105.02.2021

555

105.02.2021

555

105.02.2021

555

105.02.2021

555

Email again:

Veel uudiseid, sündmusi ja blogipostitusi