Uudised, sündmused ja blogi

Siit leiad kõik meie uudised, blogipostitused ja ürituste, hoolduste ja katkestuste informatsiooni.

Tagasi

.ee revolutsioon - oksjon!

EIS võttis 2016 aastal vastu otsuse muuta seda, kuidas domeenindus toimib. Oleme aastaid tegelenud piisapüüdmise (dropcatching) probleemiga ja usume, et oleme leidnud võimaliku lahenduse - oksjon!

Piisapüüdmiseks nimetame tegevust, kus uuesti registreeritakse äsja kustunud domeene. Iseenesest ei ole selles midagi halba - tore on kui domeenid on pidevas kasutuses. Kuid probleemiks muutub see siis, kui mängu tulevad professionaalsed kustuvate domeenide püüdjad, kellel on tehniline võimekus domeen ära registreerida sisuliselt samal sekundil, kui see kustub. Domeene registreeritakse peamiselt edasimüügi eesmärgil endisele omanikule, tema konkurendile või mõnele muule huvilisele. Nii ei ole teistel muud võimalust seda registreeringut endale saada, kui pöörduda edasimüüja poole, teha oma pakkumine ja loota parimat.

Probleem on lai ja painab pea kõiki domeeniregistreid, kes peavad au sees registreerijate ja registreerijaks saada soovijate võrdset kohtlemist ja kõigile võrdsete võimaluste pakkumist. Kui toimiva lahenduseni pole tänaseks veel keegi jõudnud. Nii oleme oma vitsad kätte saanud meiegi. Kõik muudatused, mille oleme sisse viinud on tekitanud suurema barjääri tavaregistreerija ja domeenispekulandi vahele kindlustades viimase eelist. Meie ebaõnnestumise põhjuseks on püüe jõuda lahenduseni kasutade samu meetodeid, mida teisedki on juba tulemusteta proovinud. Kergelt hullumeelse tunne tekib, kui sellele nii mõelda.

Eelmisel aastal välja hõigatud ja ka mõningast tagasisidet saanud lahenduseks, mida kuskil veel proovitud pole, on kustuvate domeenide panek oksjonile. Nii võtame ära tehnilise eelise professionaalse domeeniregistreerija käest ja anname kõigile ühesuguse võimaluse teha oma pakkumine vastavalt oma väärtushinnangule selle domeeninime suhtes. Kelle jaoks on see enam väärt, saab registreeringu endale.

Oksjoni eesmärk pole suurendada EISi tulusid, vaid kõigile võrdsete võimaluste tagamine domeeniregistreeringu omandamiseks. Ilmselt tulud siiski suurenevad, kuid mittetulundusliku sihtasutusena paneme kõik selliselt teenitud vahendid eranditult tagasi .ee domeeni arengusse ja jätkusuutlikkuse tagamisse.

Oksjonid hakkavad toimuma pimeoksjoni vormis, kus pakkujad ei näe teiste pakkumisi või kas üldse keegi on midagi pakkunud. Näha on vaid alghind ja kui palju on aega oksjoni lõpuni. Nii eemaldame valemist hasartmängu elemendid ja tagame selle, et iga üks tõepoolest teeb oma pakkumise oma väärtushinnangu järgi. Kõik domeenid millele ei tehta ühtegi pakkumist vabanevad tavapärasel viisil registreerimiseks.

Üks registreerija vaates ebamugav nüanss esmases lahenduses siiski olema saab. Oksjoni tulemusena omistatakse nimelt registreerimise õigus reaalse registreeringu asemel. See tähendab, et oksjoni võitja peab pöörduma oma registreeringu vormistamiseks endale sobiva registripidaja juurde, maksma täiendavalt tavapärase registreerimise tasu ja on alles siis domeeni täieõiguslik omanik. Selline lahendus on tingitud faktist, et EIS ise lõppkasutajatele registreerimise teenust ei paku, vaid kasutab selleks oma partnereid - registripidajaid. Registripidajate samuti võrdse kohtlemise tagamiseks läheb esmalt käiku selline lahendus. Kuid kui oksjonisüsteem ennast tõestab, siis jätkame kindlasti tööd registreerija jaoks mugavama lahenduse väljatöötamiseks.

Oleme saanud palju positiivset tagasisidet sellele ideele ka teistel registritelt, kellest esimesed on ka ootamise asemel juba asunud sarnast lahendust välja töötama. Ehk saab sellest EISI poolt maailma muutev otsus. Ootused on igal juhul kõrged.

Oleme planeerinud oksjoni keskkonna käivitada käesoleva aasta teises pooles.

Kommentaarid

105.02.2021

555

105.02.2021

555

105.02.2021

555

105.02.2021

555

105.02.2021

555

Email again:

Veel uudiseid, sündmusi ja blogipostitusi