Uudised, sündmused ja blogi
Siit leiad kõik meie uudised, blogipostitused ja ürituste, hoolduste ja katkestuste informatsiooni.
KüberPähkli võistlus aitas leida noori küberkaitse talente
KüberPähkli 7.-12. klassidele suunatud koolivooru
ja üleriigilise võistluse “CyberSecurity meets Robotex” eesmärgiks oli leida küberkaistse talente, kes oskavad valdkonna probleeme lahendada, mõtlevad kastist välja ning oskavad
teha õigeid strateegilisi valikuid.
Koolivoorust selgus, et osalenud 1000 õpilaste hulgast oli talente 17%, kuid üldine oodatud õpilaste tase antud teemas oli pigem madal, mida kindlasti mõjutas ka ülesannete lahendamise ajafaktor. Õpilastele ei antud piisavalt aega ülesannete lahendamiseks, mis suunas neid tegema strateegilisi valikuid. 1/3 testis osalejatest on IT-huvilised ja 2/3 kõikidest vastajatest pidas antud küsimuste ja teemade enamat tutvustamist koolis oluliseks.
Tulemuste
analüüsimisel selgus, et tavalistel õpilastel tekkis ülesannete lahendamisel
mitmeid muresid:
- julgus ülesandeid vahele jätta;
- kartus valesti vastata;
- oskamatus internetti enda heaks ära kasutada;
- abiks pakutud vihjeid ei soovitud kasutada, sest kardeti kaotada punkte.
Eelevale vastupidiselt käitusid koolivoorus aga talendid, kes valisid lahendamiseks strateegiliselt sobilikumad ülesanded, milles sai enam punkte või mis tundusid ajaliselt kiiresti tehtavad. Ülesandeid lahendati põhjalikult ehk kirjeldati ära kõikvõimalikud lahendused ja vastati kõikidele küsimustele, mis tagas edu. Talendid näitasid üles loovust vastuste leidmisel ja ka vastamisel. Talentidel oli võimalus näidata ka tehnilisi oskuseid pildi sisse peidetud sõnumi leidmises ja veebiserveris muudetud faile ja veebilehe koodi tuvastades.
Võistluse “CyberSecurity meets Robotex” (edaspidi CSMR) tulemused näitasid, et segameeskonnad töötasid kenasti ühise eesmärgi nimel, täiendades üksteise oskuseid. Tüdrukud oskuste osas tagaplaanil ei olnud, mida enamasti IT-võistlustel kardetakse. Ülesannete lahendamise edukus sõltus suuresti valitud strateegiast, kui ka oskusastmest/elukogemusest. Kutsekoolide ja põhikoolide õpilased olid selles nõrgemad kui gümnaasiumiõpilased. Parimaid tulemusi said meeskonnad, kes lahendasid edukalt keerulisi ja tehnilisi ülesandeid, kes jagasid ülesanded ära meeskonnaliikmete vahel. Võistlus oli tasavägine, sest ükski meeskond ei olnud varasemalt antud teemaga kokku puutunud. Eriti eredalt särasid gümnaasiumimeeskonnad.
Küberpähkli koolivooru ja CSMRi läbiviimisel ja analüüsimisel osalenud eksperdid: Birgy Lorenz, (TTÜ, projektijuht, teadur), Mati Leet (TalTech, magistrant, KüberPähkli koolivooru ülesannete looja), Triin Muulmann (Kehtna Kutsehariduskeskus, CyberSecurity meets Robtex peakohtunik), Taavi Eomäe (Tartu Ülikool, KüberNaaskli võistluse Eesti meeskonna esindaja), Marily Hendrikson (Startup Estonia küberkaitse valdkonna projektijuht).
Loe lisa siit.
Küberpähkli testimise läbiviimist toetasid Kaitseministeerium ja Eesti Interneti Sihtasutus. Uuringu viis läbi Tallinna Tehnikaülikooli Küberkriminalistika ja Küberjulgeoleku Keskus. CSMR võistluse toetajad olid Telia Eesti AS, CGI Eesti AS ja Malwarbytes Estonia OÜ, Eesti Interneti Sihtasutus, Kaitseministeerium, TalTech, Startup Estonia, Zone Media OÜ, Kehtna Kutsehariduskeskus, Pärnumaa Kutsehariduskeskus, CTF Pärnu, MTÜ Forwardspace, Eesti NATO Ühing, Haridus ja Teadusministeerium, Politsei- ja Piirivalveamet.
Lisainfo: Birgy Lorenz, KüberOlümpia projektijuht, birgy.lorenz@ttu.ee.
Veel uudiseid, sündmusi ja blogipostitusi
CENTR Jamboree: NIS2, RestEPP ja pilv
Kustutan oma viimase võla esimese poolaasta valdkonna kohtumistest. Sedapuhku Euroopa registrite lemmikürituselt Jamboreelt Kopenhaagenis. Mare andis juba omapoolse ülevaate, täiendan seda enda tähelepannekute ja mõtetega.
Nordic Domain Days 2024: .se on ka päris hea
Lugupeetud interneti kogukond, Olen teile võlgu kokkuvõtte mais Stockholmis toimunud Nordic Domain Daysil kuuldust. Mare õnneks oli palju tublim ja oma pildi üritusest juba andis. Vabandan ja lisan nüüd ka omapoolsed mõtted!
Ettevaatust - petukirjad!
Eesti Interneti SA hoiatab ringlevat petukirjade eest, kus püütakse domeeniomanikke meelitada domeenipikendamise eest maksma petulinkide kaudu.
Kommentaarid