Uudised, sündmused ja blogi

Siit leiad kõik meie uudised, blogipostitused ja ürituste, hoolduste ja katkestuste informatsiooni.

Tagasi

Mis meie DNSSECiga edasi toimub?

Eelmise postituse lõpetasin sellega, mida ja kuidas oleme DNSSECi Eestisse toomiseks teinud (DNSSEC meil ja mujal). Avamata on veel DNSSECiga seonduvad edasised plaanid.

Kõigepealt tuleb ära mainida, et 8. jaanuaril 2014 lisas RIA DNSSECi eesti.ee domeenile.Lahe avaüritus toimus uues TTÜ Mektory innivatsiooni- ja ettevõtluskeskuses. Endises TTÜ IT-majas asuvasse keskusesse sisenedes kippusid enamik meenutama majaga seotud mälestusi. Aga, Eesti esimene nö kõrge profiiliga domeen sai sellega parema kaitse, portaali kasutajad võivad tunda enda andmeid sisestades kindlamalt ning meie eesti.ee eepotiaadressidele saadetavad e-kirjad jõuavad kindlamalt kohale.

Edasi suuname tähelepanu DNSSECi teavitustegevustele ning registripidajate ja asjast huvitatud .ee domeeni registreerijate toetamisele ning abistamisele DNSSECi kasutuselevõtul. Nagu varemgi öeldud on eesmärgiks DNSSECiga kaitsta olulist kaalu omavad domeenid nagu pangad, e-poed ja isikuandmeid töötlevad e-Eesti portaalid, millest eesti.ee oli esimene pääsuke. Pangad on õnneks juba omapoolset huvi üles näidanud. Läbi selliste laia kasutajaskonnaga interneti lehekülgede jõuab loodetavasti teadmine DNSSECist ka tavalise internetikasutajani.

DNSSECi jõudmiseks laiema kasutajaskonnani on aga vaja registripidajaid, kes teiste domeeniga seotud teenuste kõrval pakuksid oma klientidele ka DNSSECi. Välismaised registripidajad, kes teiste tippdomeenide jaoks seda teenust juba pakuvad, kohendavad oma süsteeme, et ka .ee jaoks teenus avada. Meie oma Eesti registripidajatest teatas aga üllatuslikult juba 7. jaanuaril esimesena DNSSEC teenuse pakkumisest Cemty. See uudis tuli nagu välk selgest taevast, selle kõige positiivsemas mõttes. Siinkohal, aga ei tohi unustada ka Zonet, Eesti suurimat registripidajat, kes on teinud läbi oma blogi väga head selgitustööd DNSSECi teemal (DNSSEC müüt või tegelikkus? Hetkeseis, Eesmärgid ja tulevik, Probleemid, Pigem tegelikkus) ning valmistub samuti peatselt oma teenusega turule tulema. Ka Eesti suuruselt teine registripidaja, Elion, on teada andnud oma selle suunalistest tegevustest. Ootame põnevusega iga järgmise teenusepakkuja liitumist. Selline teenus võimaldab oma domeeni kaitsta ka neil domeeniomanikel, kel puudub võimalus või tahtmine ise oma DNSSECi taristut hallata. Küll aga tasub igal registreerijal kindlasti enne ükskõik missuguse teenusepakkuja DNSSEC teenuse kasutusele võttu uurida, kuidas pakutav teenus on üles ehitatud, missuguseid protseduure rakendatakse, kuidas on DNSSEC võtmed kaitstud, kuidas neid hallatakse, kui tihti vahetatakse ja missugused kulud kõige sellega registreerijale kaasnevad.

Ja siis jääb veel DANE, mille standardi kinnitamist nii meie kui ka mitmed domeeni omanikud suure huviga ootame, esimesi samme selles suunas, aga hakkame ilmselt astume juba varem, sest põhiline on selle standardi osas juba paigas.

Kõige lõppu lisan siia lingi Hollandi registri poolt tehtud tasuta e-õppe loengule, juhuks kui kellelgi on soov täpsemalt teada saada mis imeasi see DNSSEC siis ikkagi on: http://www.dnsseccourse.nl

Kommentaarid

Email again:

Veel uudiseid, sündmusi ja blogipostitusi