Uudised, sündmused ja blogi

Siit leiad kõik meie uudised, blogipostitused ja ürituste, hoolduste ja katkestuste informatsiooni.

Tagasi

REGeID - eID domeeniregistrite moodi

EIS on moodustanud koostöös Tšehhi (.cz), Taani (.dk), Hollandi (.nl) registrite ning Euroopa riigitunnusega tippdomeene ühendava organisatsiooniga CENTR projektirühma eIDAS ehk üleeuroopalise elektroonilisi isikutuvastusmeetmeid ühendava autentimisteenuse juurutamiseks oma registrites. Sündis projekt "REGeID".

Taotlesime projektile ka Euroopa CEF struktuurfondist toetust ja üllatus üllatus, saimegi, 25% omafinantseeringuga. Projekti eesmärk, nagu öeldud, on elektrooniliste isikutuvastusvahendite laiema kasutuselevõtu toetamine rahvusvaheliselt läbi eIDAS teenuse juurutamise. Projekti tähtaeg on 30. juuni 2021 ja nii lihtne ongi. Projekt on juba tähelepanu äratanud ka teistes registrites, kes soovivad projektiga liituda hoolimata sellest, et finantseerimisest enam osa ei saa. See annab kindlust, et ajame õiget asja.

Irooniline on sealjuures see, et me ei suutnud toetuse otsust ära oodata ja tegime omalt poolt juurutused juba ära. Kui see fakt kõrvale jätta, tundub meile eesmärk liigselt lihtsakoeline ja loodame selle projekti raames luua laiemate võimalustega autentimise teenuse. Riigi Infosüsteemi Ameti (RIA) riigiasutustele loodud teenus TARA on siin oluline eeskuju. TARA ise täna eraettevõtetele kasutatav pole, seda peamiselt arveldamisest tulenevatel põhjustel.

Esmakordselt tekkis mõte sellise teenuse vajalikkusest 2017. aastal kui toimus sertifikaatide loomise turvaveast tingitud suurem ID-kaartide tühistamine ja väljavahetamine. Teenusepakkujate elu oleks olnud palju lihtsam kui kõik nende teenused oleks kasutanud keskselt hallatud lahendust. TARA ilmudes tekkis lootus, et ehk laieneb selle teenuse kasutamise võimalus kõigile Eesti ettevõtetele ja eraisikutele. Peagi sai aga selgeks, et see pole nii lihtne ja küpsema hakkas mõte ise asi käsile võtta.

TARA on avatud lähtekoodiga projekt, seega mis muud kui võtta see, vajadusel veidi kohendada, lisada mõned täiendavad valikud, sõlmida lepingud vajalike teenuse pakkujatega ja pidu alaku... tundus liiga lihtne, et tõsi olla. RIAga asja arutades selgus, et nad on TARA ümber kirjutamas, sest praegune lahendus ei skaleeru. Ega siis midagi, tuleb paati ronida ja vaadata, kuidas saab abiks olla.

Enne veel teeme kerget turu-uuringut olemaks kindel, et teenusel on ka tarbijaid. Esialgne tagasiside on olnud eranditult positiivne nii registripidajate kui ettevõtjate hulgas, aga see ei anna veel põhjust hõiskamiseks. Positiivne ollakse idee suhtes, aga lubadust teenus kindlasti kasutusele võtta anda veel ei ole julgenud. Kui saaks mõne olulise “ankurrentniku” pardale, oleks kindlam tunne asja kallale asuda.

Igal juhul ei torma me ei oma registreerijate ega Euroopa maksumaksjate raha uisapäisa kulutama, aga loodetavasti siit ikka midagi vägevat ja laiemalt kasulikku sünnib - usume sellesse ja pingutame selle nimel.

Kommentaarid

Email again:

Veel uudiseid, sündmusi ja blogipostitusi