Uudised, sündmused ja blogi
Siit leiad kõik meie uudised, blogipostitused ja ürituste, hoolduste ja katkestuste informatsiooni.
Restful alternatiiv registri liidesele

EPP on domeenivaldkonna standard, mida kasutab enamik maailma registreid. Kuigi 2004. aastal kinnitatud standard on laialdaselt levinud, on sellel ka mõningaid puudusi. EPP põhineb XMLil (Extensible Markup Language – "laiendatav märgistuskeel"), mis on küll hästi struktureeritud, kuid mahukas ja keeruline arendajatele. Tänapäevased rakendused kasutavad enamasti REST-arhitektuuri (REpresentational State Transfer), mis on lihtsam, paindlikum ning tõhusam.
Vähe on arendajaid, kes tunneks XMLi-põhiseid masinliideseid. Lisaks on EPP standardis ka oma spetsiifikat. EPP defineerib objekti muutmiseks kolme erinevat operatsiooni - Update, Transfer ja Renew. Kaks neist, operatsioon objekti omaniku vahetuseks (Transfer) ning kehtivusaja muutmiseks (Renew), on aga iseäralikud just EPPle. Kui nüüd püüda kasutada kolmanda osapoole rakendust, näiteks objektide versioonide või logide halduseks (Papertrail), on kohe häda majas, sest neid lisamanipuleerimise operatsioone ei toetata. Kõik liigituvad Update operatsiooniks ning andmete korrektseks haldamiseks on vaja erilähenemist.
Enda kogemusele tuginedes leian, et hoolimata sellest, et XML on sarnaselt EPPle avatud standard, on lõpptulemus raskesti hallatav, enamikele arendajatele tundmatu, ei ole loodud pilve ja veebipõhiste rakenduste jaoks ning on märkimisväärse õpikõveraga.
Meie RESTful alternatiiv EPP protokollile (REPP või RPP) on registripidajate seas leidnud sooja vastuvõtu. Umbes 10% päringutest laekub just selle kaudu, kui mitte arvestada EPP seansi päringuid (login, logout, hello). See näitab selget vajadust kaasaegsema ja kasutajasõbralikuma lahenduse järele.
REPP arendamine pakub võimaluse ümber mõelda ka kogu liidese kontseptsiooni. Näiteks taaskasutatakse domeeni registreeringutes objekte harva, mistõttu võiks kaaluda lihtsamat ehk ühe objekti mudelit, kus kogu teave oleks seotud vastava domeeniga.
Samas ei näe ma, et EPP kaoks lähiajal. See on laialt juurdunud valdkonna standard. Vähendamaks kahe sama funktsiooni täitva liidese haldamisega seotud kulusid, planeerime EPP- ja REPP-vahelise puhvermehhanismi loomist, mis tõlgiks päringud REST formaati ja vastused tagasi EPPks. Kuid see on tehniliselt keeruline, sest EPP on seisundipõhine, samas kui REST on seisundita ehk EPP puhul tuleb tegeleda kasutaja seanssidega - hoida neid lahti, hallata ja vajadusel ka sulgeda.
Huvi antud teema vastu nii registrite kui registripidajate poolt aga viitab, et ehk tasub mõelda lahenduse standardiseerimise peale säästmaks registripidajaid väga erinäoliste lahenduste integreerimise eest.
Saksa ja Hollandi registrite eestvedamisel on selline eesmärk IETFis tõstatatud ning nüüd käib huvi mõõtmine ja probleemi täpsustamine, et selgitada välja, kas sellel on piisavalt kandepinda uue standardi väljatöötamiseks. Huvi teema vastu saab üles näidata siin.
Veel uudiseid, sündmusi ja blogipostitusi

Uudised
Strateegia
Tehnilisem pilk meie 2025. aasta strateegiale: teel maailma parimaks domeeniregistriks
EIS on juba aastaid toimetanud 3-aastaste tsüklite kaupa. Tuleme meeskonnaga kokku ning mõtleme, mis on täna oluline ja mis võiks luua tooni tulevikus. Seejärel püüame välja valida tegevused, mis viivad sihtasutust kõige paremini edasi järgmise perioodi jooksul. Käesoleval aastal algas uus 2025-2027 periood.
_large.webp)
Uudised
turvalisus
Kuidas tunda ära küberpetturite domeeni?
Internetist on saanud meie igapäevase elu lahutamatu osa. Paraku kasutavad seda kavalalt ära ka mitmed petturid ja küberkurjategijad. Levinud praktika kohaselt kasutatakse inimeste petmiseks sageli petulehti, millele viitab muuhulgas ka domeeninimi. Kuidas tunda ära kahtlane domeen? Siin on sulle praktiline juhis.

Uudised
registripidaja
INWX, tere tulemast akrediteeritud .ee registripidajate hulka!
Meil on hea meel teatada, et akrediteeritud .ee registripidajatega on liitunud uus teenusepakkuja – INWX. INWX on tegutsenud alates 2004. aastast ning pakub enda klientidele enam kui 2000 erinevat tippdomeeni.
Kommentaarid