Uudised, sündmused ja blogi
Siit leiad kõik meie uudised, blogipostitused ja ürituste, hoolduste ja katkestuste informatsiooni.
Tere, oksjon!
Pärast pikka tulutut võitlust domeeni spekulantidega, kes rabasid kõik huvitavad kustuvad domeenid ära enne kui keegi köhatadagi jõudis, pakkusin välja, et mis oleks kui prooviks olukorda lahendada oksjoniga. Paneks spekulandid tavaliste kasutajatega kõrvuti pakkumisi tegema ja kes domeeninime enda jaoks kõige kõrgemalt hindab, saabki selle endale. Meeskonnale läks mõte peale ja tuli haarata ohjad, et asi ellu viia. Kalendris oli siis ees 2015.
Selleks hetkeks oli maailmas juba küllalt ringi vaadatud ja teada, et õppust kuskilt võtta eriti pole, on Sedo ja mõned registripidajad/edasimüüjad, kes oksjoneid praktiseerivad. Sedo tingimused oksjonite korraldamiseks olid piisavat õudsad, et neist mitte rääkida. Teiste lahenduste hulgast samuti sobilikku leida ei õnnestunud ja nii jäi sõelale oma rätsepalahendus.
Detsembris testisime ideed registripidajatega - tagasiside neutraalne, küsiti, arutasime, ei protesteeritud. Järeldasime, et on roheline tuli ja läksime asjaga edasi. 2016 üllitasime domeenireeglite muudatuste kava, kuhu oli oksjon sisse kirjutatud ja siis läks mölluks - Geenius.ee kirjutas, registripidajad blogisid ja kriitiliselt nagu trügiks kellegi teise kapsamaale võõrast leiba maitsma... See oli oktoobris. 2016 detsemberis olime taas registripidajatega koos, teemaks kuidas seda oksjonit siis ikka teha. Panime lauale kaks varianti inglise- ja pimeoksjon. Esimene on traditsiooniline võistlev pakkumine, teine risti vastupidi - keegi ei tea kas, kes ja mis summat on pakkunud. Pimeoksjoni puhul teed oma pakkumise ja jääd lõppu ootama. Sõelale jäi pimeoksjon, sest see töötas võimaluste võrdsustamise idee kontekstis kõige paremini ning ei ole hasartmäng. Teine valiku koht oli, mida oksjonile panna - domeeni registreering või registreerimise õigus. Esimene on kliendi jaoks sõbralikum - üks pakkumine, üks makse ja domeen on sinu. Aga seda on raske teostada - registripidajatel on oma teenustele erinevad marginaalid, nad peavad liituma oksjonisüsteemiga, et registreering toimuda saaks, sest EIS ise domeeni registreerimise teenust ei paku. Õhus oli ka võimalus panna oksjonile 1-kuuline registreering EISi hädaabi registripidaja juures ning inimesel on siis kuu + tavapärane domeeni aegumise periood 1,5 kuud aega kolida registreering endale sobiva registripidaja juurde. Arutelu tulemusena leppisime kokku domeeni registreerimise eelisõiguse oksjonile paneku.
2017 täpsustasime veel kontseptsiooni ning kuulutasime välja hanke esmalt kasutajakogemuse ja -liidese disainiks ning seejärel 2018 juba arenduseks. Kahjuks aga selgus, et kompetents, mida on vaja arendamaks nii, et tulemus sobiks kokku meie teiste lahendustega, oleks kirjutatud võimalusel Rubys ja Rails raamistikus, kasutaks mõõdukalt kolmandate osapoolte lahendusi, mida tuleb ju pärast süsteemi valmimist edasi toetada, uuendada ja hallata, on raske ja kallis. Nii jõudsimegi otsusele, et teeme selle valmis ise - võtab oluliselt rohkem aega kui algselt lootsime ja teised arendused peavad jääma ootele, aga see tundus majanduslikult kasulikum, jätkusuutlikum ja vastutustundlikum valik. Pool aastat hiljem on põhjust olla rahul ja tunda uhkust tehtu üle.
Teostus oli tõeline meeskondlik pingutus, eriti lõpp. Pikad 10-12, parematel päevadel ka 16-tunnised tööpäevad, et kõik saaks testitud ja valmis. Aga nagu ikka, jäi just parasjagu aega puudu, ja mõned vead sattusid sisse. Tegime seda projekti ka muidugi parimas lean/agile iduettevõtlikus vaimus, eesmärgiks MVP (Minimum Viable Product ehk vähima vajalike omadustega lahendus) võimalikult kiirelt lõppkasutaja ette viia, et siis samm-sammult juba reaalse elu tagasiside põhjal asju edasi arendada. Nii oli tähtajaks valmis see osa, mis tagas, et domeenid jõudsid oksjonile, sai luua kasutajat ja teha pakkumist. Samal ajal tegelesime palehigis, et oksjonid ka ära lõppeks ja võitjatele avaneks võimalus arve tasuda. Kahjuks aga õnnestus pea kõik ämbrid kasvõi kõikuma lüüa... Tõrked maksetega, sest pank ei aktsepteeri koma komakoha eraldajana (testsüsteemis samas sellega probleemi polnud), arusaamatused registreerimisega uue ja kõigile osapooltele veidi keerulise protsessi tõttu jne. Protsessi keerukusest annavad märku mitmed makstud, kuid kasutamata jäänud registreerimise eelisõigused. Oleme võtnud eesmärgiks selliste juhtumite arvu võimalusel nullini viia, sest harva on tegemist võitja teadliku valikuga.
Kokkuvõttes olen ise tulemusega väga rahul. Eesmärk on täidetud - igaühel on võrdne võimalus kustuva domeeni registreerimise õigus omandada. Seda näitab selgelt ka kustunud domeenide registreerijate statistika, nimistu on kordades pikem. Nende hulgas on muidugi ka oma osa uutel spekulantidel, kes registreerivad oksjonilt hulgaliselt domeene. Erinevalt varasemaga ei saa nad aga kätte kõiki domeene, mida soovivad. Võrdsuse säilimise huvides ei avalda me statistikat pakkumiste suuruste ja keskmiste hulkade kohta.
Mis edasi? Et üldine mulje on lahenduse suhtes positiivne, jätkame selle arendamist. Äsja lisandus soovide nimekiri, et ükski kasutaja jaoks olulise domeeni oksjon ei jääks märkamata. Juba on küsitud ja arendusplaani lisatud järelturu võimalus - kasutajalt kasutajale oksjonid. Mõttes on vabastada registreerimiseks ka domeeninimed, mis täna on blokeeritud, reserveeritud ja ka ühetähelised. Laiendame makselahenduste valikuid, täiendame isikutuvastuse võimalusi, et oksjon oleks lihtsasti ligipääsetav võimalikult paljudele ning töötame koos oma partnerite, registripidajatega, et kogu protsess oleks registreerijatele võimalikult sujuv, selge ja lihtne.
Kuu lõpus käisime iga-aastasel Euroopa registrite kohtumisel, kus esitlesime oma oksjoni lahendust ja tulemusi ka teistele ning eks näis ehk õnnestus nii palju huvi tekitada, et on põhjust rääkida oksjonist, kui EISi poolt pakutavast teenusest ka teistele registritele :)
Veel uudiseid, sündmusi ja blogipostitusi
Valminud on EISi uue perioodi strateegia
Eesti Interneti Sihtasutusel (EIS) on valminud 2025 – 2027 strateegia, mis seab sihid ja eesmärgid eesootavateks aastateks. Strateegia valmimisse on andnud olulise panuse erinevad sidusrühmad ning selle koostamisel on arvestatud riiklike ning valdkondlikke strateegiaid ja arenguid.
Restful alternatiiv registri liidesele
Alustasime EISis 2014. aastal uue registrisüsteemi arendust, kus üheks võtmeelemendiks oli kaasaegne lähenemine registri ja registripidaja vahelisele suhtlusprotokollile EPP (Extensible Provisioning Protocol).
CENTR R&D25 ja Tech51
Oktoobris leidis aset CENTRi tehnilise ja arenduse töögruppide ühiskohtumine. Kohtumise fookuses oli DNS, seda nii anycasti, skaneerimise kui tsooni genereerimise vaatenurkadest.
Kommentaarid