Uudised
.ee ja domeenindusega seotud uudised
Domeenireeglite muudatused: mida toob see lõppkasutajale?

Kõige nähtavam muutus puudutab .ee registreerija andmete kogumist. Varasemalt pidi eraisikust domeeni registreerija esitama enda andmeid kolm korda: registreerija ning haldus- ja tehnilise kontakti osas. Uute reeglite kohaselt tuleb seda teha vaid üks kord. Lisaks muutub tehnilise kontakti küsimine teenusepakkuja poolt täielikult vabatahtlikuks ning võimalus selle tegemiseks jääb alles neile, kel puuduvad vajalikud oskused domeeniga seotud nimeserverite haldamiseks. Sellisel juhul (mida enamasti ka kasutatakse) saavad tehnilisi toiminguid sooritada teenusepakkujad.
Muudame ka domeeniga seotud nimeserverite kirjete nõuet - edaspidi piisab .ee tsooni lisamiseks ühest töötavast nimeserveri kirjest, kuid jätkuvalt jääb kehtima võimalus lisada ühele domeenile kuni kümme nimeserverit. Tegemist on muutusega, mille puhul on silmas peetud teadlikku kasutaja soove, kes ei näe vajadust mitme nimeserveri kasutamiseks. Lisaks arvestame anycast teenuste laialdasemat levikut ning nende kasutamise soovi. Samas tuleb märkida, et valdav osa .ee registreerijatest kasutab registripidaja poolt pakutavat nimeserveri teenust. Registripidajad lisavad domeenile töökindluse tagamiseks enam kui ühe nimeserveri - seega ei kaasne nende kasutajate jaoks sisulist muutust. Samuti jääme enda ametliku soovituse juurde kasutada domeeni registreerimisel vähemalt kahte töötavat nimeserverit, et tagada domeeni kättesaadavus ka juhul, kui ühe nimeserveri töös esineb probleeme või tõrkeid.
Aitame suurendada tsooni turvalisust kasutades tugevaid isikutuvastusteenuseid. Seda eelkõige rahvusvaheliste .ee registreerijate puhul. Varasem PayPali lahendus on osutunud küberturvalisuse nõuete valguses ebapiisavaks - seetõttu võimaldame meie poolt loodud elektroonilise isikutuvastusteenuse eeID või teiste tunnustatud lahenduste kasutamist. eeID võimaldab isikute tugevat tuvastamist mitmete teenusepakkujate vahendusel ning seega saame olla kindlad, kes on domeeni registreerija taga. Nõue on oluline ka NIS2 küberturvalisuse tingimustele vastamiseks.
NIS2 mõju laieneb ka meie WHOIS teenusele. Alates veebruarist avaldatakse domeeniotsingu juures ka juriidilisest isikust registreerija telefoninumber, kuid seda vaid juhul, kui see on avaldatud Eesti Äriregistris. Nii on .ee domeeni omanik vajadusel kättesaadav, kuid teisalt avaldame vaid juba avalikustatud infot. .ee registreerimisel kogub EIS enda ülesannete täitmiseks telefoninumbreid ka edaspidi.
Uute domeenireeglitega saab tutvuda lehel https://www.internet.ee/domeenid/ee-domeenireeglid.
Veel uudiseid, sündmusi ja blogipostitusi
_large.webp)
Sündmus
Balti Domeenipäevad
Balti Domeenipäevad tulevad taas - märgi kalendrisse 7. ja 8. oktoober!
Baltimaade ainus domeenivaldkonna üritus toimub taaskord Eestis! Kutsume valdkonna eksperte, spetsialiste ja huvilisi osalema 7. ja 8. oktoobril Kultuurikatlasse toimuvale konverentsile.

Uudised
Domeenivailduste Komisjon
Puhtama Eesti interneti nimel: langevad domeenivaidluste lõivumäärad eraisikutele ja tulu mitte teenivate asutustele
Eesti Interneti Sihtasutuse (EIS) nõukogu võttis vastu märgilise otsuse, mis muudab .ee domeeniga seotud vaidlused varasemast kättesaadavamaks. 1. septembrist jõustuv hinnamudel langetab Domeenivaidluste Komisjoni menetluslõive ning eristab tasud vaide esitaja tüübi alusel.

Uudised
Domeen
.ee domeeninimed peegeldavad kaasmaalaste kiindumust autode, Eesti ja ehituse vastu
Eesti tippdomeen pakub ettevõtetele parimat viisi enda tegevuste ja toodete tutvustamiseks internetis. Vaatame lähemalt, milliseks kujunes .ee jaoks 2025. aasta esimene kvartal.
Kommentaarid