Uudised

.ee ja domeenindusega seotud uudised

Tagasi

#ICANN60 "kõik on juba öeldud, aga veel mitte kõigi poolt"

Rahvusdomeenidele nagu .ee on kõige kõnetavamad teemad kolmetäheliste ASCII ISO 3166-1 alpha-3 ehk näiteks .est koodide potentsiaalne vabaks laskmine kõikidele soovijatele ning loomulikult 2018 mais jõustuva uue Euroopa andmekaitsemääruse (GDPR) rahvusvahelised arutelud. ICANN60 konverents toob üle maailma kokku rahvus- ja rahvusvaheliste domeenide haldajad, registripidajad, valitsuste esindajad ning teised kogukonnad.
28. oktoobrist kuni 3. novembrini koguneb rahvusvaheliselt domeenindust haldava ICANN 60. konverentsile rohkem kui 2500 rahvusvahelist osalejat. 

.ee jälgib konverentsil peamiselt kahe- ja kolmetäheliste ASCII ISO 3166 alpha-2 ja alpha-3 (.est) koodide võimaliku vabaks laskmise arutelusid tulevases ja ühtlasi teises (uute) rahvusvaheliste ülddomeenide (gTLD) nagu .camera, .farm, .com taotlemise ringis. Uue taotlusringi toimumise aeg ei ole kindel, kuid üsna kindel tundub kogukond olevat, et see tuleb. Teemaga tegelemiseks on ICANNs loodud Work Track 5. Erinevate kogukonna liikmete seas konsensus veel puudub, sest põrkuvad äri- ja riikide huvid või siis üldine huvipuudus. Teema arutelud võiks kokku võtta Marcus Kummeri sõnadega konverentsilt "kõik on juba öeldud, aga veel mitte kõigi poolt" (ingl.k "everything has been said, but not yet by everyone").

Teine huvipakkuv teema on 2018. mais jõustuv uus Euroopa andmekaitsemäärus (GDPR), mis ei mõjuta ainult Euroopa riike, vaid ka kõikide teiste riikide ettevõtteid ja asutusi, kes töötlevad Euroopa Liidu riikide füüsiliste isikute andmeid. Andmekaitsemäärusega seoses peab ka ICANN rahvusvahelisel tasemel üle vaatama oma nõuded domeenihaldajatele ja registripidajatele. ICANNi puhul on tegemist Ameerika Ühendriikides registreeritud organisatsiooniga. 

Aplauside ja kõnede saatel taandub ICANNi juhtimisest Interneti üheks isaks peetav Steve Crocker. Crocker on RFC-e (Request for Comments) ehk Interneti tehnilist toimimist selgitavate dokumentide looja, talle kuulub RFC1. RFD-d on Interneti toimimise aluseks siiani.

Konverentsil toimub üle 300 arutelu ja sessiooni, ICANN60 päevakava leiab SIIT, enamik sessioone on järelkuulatavad.

Kommentaarid

Email again:

Veel uudiseid, sündmusi ja blogipostitusi