Uudised

.ee ja domeenindusega seotud uudised

Tagasi

Kokkuvõte 5. jaanuaril lõppenud registrit korrastavast ümberregistreerimisperioodist

6. jaanuaril 2011 toimus Teaduste Akadeemia saalis Eesti Interneti SA pressikonverents, kus juhatuse esimees Marek-Andres Kauts, juhatuse liige Jaak Lippmaa ja nõunik Maarja Kirtsi võtsid kokku domeeniregistri korrastamiseks läbiviidud ümberregistreerimisperioodi, mis oli lõppenud päev varem.

„Domeenireformi üks eesmärke oli korrastada domeeniregister, kontrollida üle kasutuses olevate domeenide andmeid ja vabastada mitte kasutuses olevad domeenid, et neid oleks võimalik uuesti tarvitusele võtta,“ ütles Marek-Andres Kauts. Kuna vanade reeglite järgi maksti domeenid kinni riigieelarvest ja registreeringud olid tähtajatud, oli levinud praktika, et domeeni kasutamise lõpetamisel „unustati“ nimed zombidena registrisse. „18 aasta jooksul kogunes zombi-domeene märkimisväärne hulk. 43 728 on meie tänane reaalselt kasutuses olevade domeenide seis. Nende andmed on kontrollitud ja usaldusväärsed,“ lisas Kauts.

Ümberregistreerimata domeenide suhtes algab kustutusmenetlus, mis kestab 90 päeva ja 6. aprillil 2011 kustutatakse domeenid lõplikult registrist, nad vabanevad „kes ees, see mees“ põhimõttel uuesti registreerimiseks. Kauts: „Hilinejate suhtes on kustutusmenetlus sõbralik, sest kuni 5. veebruarini kehtib aegumisperiood, mil domeen on veel ümberregistreeritav ja aktiivne, sellega seotud e-postiaadressid ja kodulehed töötavad. Sellest hoolimata paneme hilinejatele südamele ümberregistreerimisega kiirustada.“

Pressikonverentsil esitati küsimus, kas .ee domeeni tasu tulevikus alaneb. Marek-Andres Kauts: „Eesti Interneti SA on mittetulunduslik organisatsioon ja domeeni tasu on kulupõhine. See tähendab, et kui registreeritud .ee domeenide hulk kasvab, tasu alaneb. Tasu ülevaatamiseks on mehhanism, esimest korda on tasu võimalik üle vaadata järgmise majandusaasta eelarvet koostades käesoleva aasta neljandas kvartalis.“ Registritasudest kaetakse domeeni jooksvad administreerimiskulud, investeeringud ja reservid. 2011. aastal on .ee domeeni registritasu 18 eurot ja 20 senti. Lõpphind registreerijatele määratakse vabaturul registripidajate poolt arvestades konkurentsi, see võib olla registritasust kõrgem või madalam.

Ümberregistreerimise aktiivsus oli 6. kuu jooksul kõige aktiivsem novembris-detsembris ning uute domeenide registreerimine perioodi alguses juulis.

Ümberregistreerimisperioodil käis ka registripidajate juures kibe töö. Registripidajate lõikes on enim domeene registreeritud Zone Media OÜ (43,69%), Elion Ettevõtted AS (14,56%), Netpoint Systems OÜ (10,54%) ning Elkdata OÜ (9,22%) juures.

Vastavalt domeenireformi plaanidele käivitas Eesti Interneti SA Domeenivaidluste komisjoni, mille esimene lahend oli domeeninime bang-olufsen.ee kohta ning menetluses on veel 4 kaasust. 

6-kuulise perioodi ajal teavitati ümberregistreerimisperioodil toimuvast koostöös registripidajatega, saadeti ligi 191 170 teavituskirja e-postikontaktidele ja viidi läbi teavituskampaania internetimeedias.

5.01.2011 ümberregistreerimata domeenide suhtes on alanud 3-kuuline kustutusmenetlus:

6.01.2011-5.02.2011, tekib www.eestiinternet.ee Domeeni otsingusse ümberregistreerimata domeenide juurde „domeen on kustutusmenetluses“, kuid domeeni on aegumisperioodil aktiivne ning seda on võimalik ümberregistreerida.

6.02.2011-5.04.2011, jooksul on ümberregistreerimata domeen tsoonist väljas, mis tähendab, et domeen ei ole enam aktiivne ning domeeniga seotud kodulehed ja e-postiaadressid lakkavad töötamast. Domeeni on endiselt võimalik ümberregistreerida.

6.04.2011, lõppeb 3-kuuline kustutusperiood, mil ümberregistreerimata domeenid kustutatakse ning need muutuvad vabaks ja „kes ees, see mees“ põhimõttel kõigile registreeritavaks.


Kommentaarid

Email again:

Veel uudiseid, sündmusi ja blogipostitusi