Uudised
.ee ja domeenindusega seotud uudised
Selgunud on võistluse „Ehe Eesti − Eesti ettevõttele eesti nimi 2023” võitjad.

Nimekonkursi eesmärk on juhtida ettevõtjate ja avalikkuse tähelepanu avaliku ruumi võõrkeelestumisele ning väärtustada eestikeelseid äri-, ettevõtte- ja domeeninimesid. Kandidaate hinnati kokku seitsmes kategoorias: tootmisettevõte, teenindusettevõte, vabaühendus, aasta uustulnuk, haridus- ja kultuuriasutus, õpilasfirma ning rahvusdomeeninimi.
Ettepanekuid saabus kokku rekordiliselt 84. Aktiivne osavõtt on selge märk, et silmapaistvad ja meeldejäävad eestimaised nimed on ettevõtete seas hinnas ning eesti keel on avalikus ruumis kõrgelt väärtustatud.
Keeleameti peadirektor ja žürii esimees Ilmar Tomusk: „Ärinimede eestikeelsuse nõue tühistati keeleseaduses 1996. aastal, põhjenduseks toodi, et eestikeelsuse nõue halvendab ärikliimat. Et aga äriseadustiku kohaselt ei tohi ärinimed olla vastuolus heade kommetega, soovime eestikeelse äri- ja ettevõttenime konkursiga kujundada head tava, et ärinimi võiks olla eestikeelne. Rõõmu teeb, et meie konkurss on muutunud järjest populaarsemaks ning üha enam ettevõtjaid valib oma firmale ilusa eestikeelse nime.“
Laureaadid valis žürii, milles on esindatud Emakeele Selts, Eesti keelenõukogu, Keeleamet, Eesti Keele Instituut, Haridus- ja Teadusministeerium, Eesti Interneti Sihtasutus ja Eesti Väike- ja Keskmiste Ettevõtjate Assotsiatsioon. Žürii koosseis: Ilmar Tomusk (esimees), Helle Metslang, Birute Klaas-Lang, Sirli Zupping, Peeter Päll, Heiki Rits, Aime Klandorf ja Mare Vahtre.
Hinnangu andmisel lähtuti konkursi statuudis seatud tingimustest: auhind määratakse tunnustusena Eesti ettevõtjale, kelle äri- või ettevõttenimi on eestikeelne, kõlalt ja kirjapildilt eestipärane, kujundlik ja eristamisvõimeline; kelle .ee internetiaadress on eestikeelne, lihtne ja teistest eristuv, selge ja tähenduslik ning üheselt mõistetava kõlapildiga, nii et seda on ka kuuldu alusel lihtne kirja panna; ehedal eesti ettevõttenimel on oma lugu, mis kajastab nimepaneku põhjendust, nt seost ettevõtja tegevusvaldkonnaga, aja- või kultuurilooga, ettevõtja endaga.
2023. aasta konkursi võitjad kategooriate kaupa on:
Tootmisettevõte: HUUM OÜ (keriste ja sauna juhtsüsteemide tootmine)
Teenindusettevõte: Vudila (Vudila Mängumaa OÜ) (kogu pere mängumaa)
Vabaühendus: MTÜ Jääk ja Praak (erivajadustega inimesed valmistavad tooteid jäägist ja praagist)
Haridus- ja kultuuriasutus: MTÜ Lasteraamat (lastekirjanduse loomine)
Aasta uustulnukas: OÜ Sõnavulin (keeletoimetamine)
Õpilasfirma: PAKILINE (kompaktsete kaasaskantavate esmaabipakkide tootmine)
Rahvusdomeeninimi: mänguvõti.ee (Mänguvõti OÜ; mänguteraapia teenus)
Veel uudiseid, sündmusi ja blogipostitusi

Uudised
Eesti Internet
Ilmunud on 2024. aasta .ee aastaraamat
Eesti Interneti Sihtasutus (EIS) on avaldanud 2024. aasta .ee aastaraamatu. Väljaandes teeme ülevaate .ee käekäigust, saavutustest ning eesootavatest arengustest.

Sündmus
IGF
Kutsume osalema internetihalduse konverentsidel
Järgnevad kuud on rahvusvahelise internetikogukonnani toomas mitmed tähtsaid konverentse. Arutelu alla võetakse internetihalduse arengu ning väljakutsetega seotud teemad ning neist on võimalik osa võtta ka veebi vahendusel.
_large.webp)
Sündmus
Interneti Päev
Inimlikkus interneti tehislikus maailmas
Tänavuse Interneti Päeva katusteema oli “Inimlikkus internetis”: selle ajendiks oli asjaolu, et AIst on saanud meie igapäevase elu lahutamatu osa. Ei eksisteeri valdkonda, kus selle rakendusi ei saaks tulemuslikkuse hüvanguks kasutada. Kas uute paradigmade valguses on aga inimese poolt loodule veel ruumi? Just selle küsimuse võtsime ette esimeses paneelarutelus.
Kommentaarid