Kuidas registreerida .ee domeeni?

Mõtle välja hea veebiaadress!

Ühtlasi tea, et see aadress peab hetkel vaba olema. Domeeni saadavust saad kontrollida meie avalehe otsikasti kaudu. Kui aadress on võetud, võid pilgu heita aga meie domeenioksjonitele.

Vali sobiv registripidaja

Kui aadress on vaba, leia endale sobiv registripidaja, kelle kaudu domeen enda või oma ettevõtte nimele registreerida. See kõik käib juba otse registripidaja veebilehe kaudu.

Registreeri domeen

Lõpuks pead otsustama, kui pikaks ajaks soovid domeeni registreerida. Alati saad seda ka pikendada. Ühtlasi tea, et meie (EIS) domeene ei registreeri, vaid ainult registripidajad.

1. Millised on .ee domeeni eelised?

.ee on meie rahvusdomeen ning mõeldud info jagamiseks eestlastele ja eestlastega. Ühtlasi on see kõige tuttavlikum ja enamlevinud tippdomeen Eestis. Muide, kas teadsid, et Google'i kaudu Eestist tehtud päringule antavate vastuste hulgas näidatakse esimesena just .ee aadresse?

See video on Kaidust ka Katist. Kait on maailma parim paberlaevukeste valmistaja, kuid müük ei edene, sest ta kasutab ainult sotsiaalmeediat. Hobileiutaja Kati aastatepikkune .ee domeeni kasutus on teinud tema saidist otsingumootoritele vana hea tuttava. Kati on oma veebikodu peremees, samal ajal kui Kait kasutab üürikodu:

2. Kuidas endale .ee lõpuga internetiaadress hankida?

Kui soovid endale .ee lõpuga domeeni, siis tea, et otse meie (Eesti Interneti SA) kaudu neid registreerida ei saa. Küll aga teevad seda paljud meie poolt akrediteeritud registripidajad.

1. Tutvu põhjalikult .ee domeenireeglitega

2. Kontrolli soovitud domeeninime saadavust WHOIS domeeniotsingust. 

Kontrollige soovitud domeeninime otsingust, kas antud domeeninimi on vaba. Otsingut saad sooritada Eesti Internet SA kodulehel www.internet.ee või registripidajate kodulehtedelt.

3. Vali registripidaja ehk teenusepakkuja

Valige endale Eesti Interneti SA poolt akrediteeritud registripidaja. Tema käest saate endale tellida .ee internetiaadressi ning tema kaudu saate hiljem domeeni pikendadav, vajadusel andmeid muuta jms.

4. Domeenil peavad olema haldus- ja tehniline kontakt ning nimeserverid

Tehniline kontakt on isik, kellel õigus muuta ainult temaga seotud domeenide nimeserveri andmeid. Juhul kui domeeni registreerija kasutab mõne veebimajutusteenuse pakkuja teenuseid, siis on soovitatav jätta oma domeenide tehniliseks kontaktiks just nende esindaja. Samas kui domeeni registreerija haldab oma servereid ise, siis võib ta tehniliseks kontaktiks määrata iseenda.

Halduskontakt on füüsiline isik, kes on registreerija seaduslik esindaja või kelle registreerija on kirjalikult volitanud. Halduskontaktil on õigus allkirjastada ja esitada registreerija nimel domeeninimega seotud taotlusi ning saada ja edastada domeeninime(de)ga seonduvat mis tahes teavet. Halduskontakt vastutab enda ja registreerija kohta esitatud andmete ja dokumentide õigsuse ja ehtsuse eest. Halduskontaktil puudub edasivolitamise õigus.

Nimeserver tähendab arvutit, mis salvestab ja edastab Domeeninimedega ja neile vastavate IP-aadressidega seotud teavet üldkasutatavas andmesidevõrgus. Nimeserverite andmed saate oma IT-toe või teenusepakkuja käest.

5. Esita oma valitud registripidajale domeeni registreerimise taotlus

.ee domeenide registreerimine on korraldatud kahetasemeliselt, kus register EIS on domeenide registreerijate teenindamise andnud registripidajatele. Registripidajateks on ettevõtted, kes on läbinud EIS-i akrediteerimisprotsessi ja sõlminud vastava registrilepingu. Registripidajad osutavad .ee domeeni registreerimisteenuseid: domeeninime registreerimine, uuendamine, muutmine, kustutamine jne. Akrediteeritud registripidajate üle saab EIS teostada erinevalt kõikidest teistest turul olevatest teenusepakkujatest järelvalvet.

Kuidas leida endale sobiv registripidaja?

Kõik .ee akrediteeritud registripidajad leiad siit. Tutvu valitud registripidaja juhistega ja esitage talle vastavalt juhistele taotlus domeeni registreerimiseks.

Oluline on teada, et

  • .ee domeeninimede registreerimisel kehtiva domeenitasu kehtestab lõpptarbijale registripidaja. Jälgige oma valitud registripidaja juhiseid! 

  • Juriidilise isiku domeeni registreerimise taotluse saab esitada vaid juriidilise isiku esindusõigust omav isik k.a volitatud halduskontakt. Seaduse järgi omavad esindusõigust juhatuse liikmed, kes saavad esindusõigust volitada ka teistele isikutele. Füüsilise isiku domeeni registreerimise taotluse saab esitada füüsiline isik ise või tema volitatud Halduskontakt. NB! Sama kehtib ka teiste registreerimisteenuste puhul k.a domeeni pikendamine. 

  • Domeeni registreerimise taotlus tuleb allkirjastada. Allkirjastamise võimalused on: Eesti ID-kaart või Mobiili-ID, omakäeline allkirjastamine registripidaja juures, allkirjastamise asemel Domeenireeglite p. 4.1.3¹ toodud maksekorraldusega isikutuvastamine või p. 4.1.4¹ toodud ülekanne PayPal Verified konto kaudu. 

  • .ee täpitähtedega domeeninimede registreerimisel kehtib tava domeeni registreerimise tasu.

3. .ee domeen - Sinu päralt alates 3 kuust kuni 10 aastani

.ee domeene saab registreerida 3, 6 või 9 kuuks ja 1-10 aastaks. Pärast domeeni kehtivusaja lõppu saab seda registripidaja juures mugavalt ning lihtsalt pikendada.

Need on lood üliõpilasest Markost, muusikafestivali korraldajast Signest ning peatselt abielluvatest Kaidust ja Katist. Nende ühine joon on see, et nad vajavad domeeni konkreetseks sündmuseks või äriideeks, aga seda lühikeseks ajaks. .ee domeene saab registreerida ka 3, 6, 9 kuuks ja pikemateks ettevõtmisteks 1-10 aastaks.

Marko ja suvine pop-up toidukiosk


Ettevõtluse ja ärijuhtimise üliõpilane Marko tellib endale pop-up toidukioski, et suvel koos sõpradega festivalidel käsitööburgereid müüa. Kuna tegu on esialgu vaid koolitööga, registreerib Marko toidukioskile .ee domeeni kolmeks kuuks. Kauemaks polegi vaja, uuel aastal on niikuinii juba uued äriideed.


Signe ja muusikafestival

Muusikafestivali korraldaja Signe tahab linnaruumi elevust juurde tuua. Ta tellib veoki, mille kastis saab mängida kontserte ja pidada muusikatööstuse seminare. Lisaks registreerib ta .ee domeeni, kuid ainult pooleks aastaks. Sest sellest piisab täiesti, et festival läbi viia.

Kait ja Kati ja pulmaveeb

Paberiarmastus on kasvanud armastuseks teineteise vastu ja Kait ja Kati abielluvad. Et meeletut pulmakorraldust kontrolli all hoida, registreerivad nad pulmadomeeni üheksaks kuuks. Perioode saab alati pikendada ja veebilehed ei kao kunagi tundmatusse!


4. Tasuta alamdomeenid

All väljatoodud võimalused on Eesti Interneti Sihtasutusega mitte seotud organisatsioonide poolt pakutavad lahendused, mis võimaldavad eraisikutel ning hariduse ja kultuuri sfääris tegutsevatel organisatsioonidel tasuta aladomeene registeerida.

Alamdomeene haldab ning teenuse kvaliteedi eest vastutab konkreetse domeeni omanik. Info seisuga 09.03.2021.

Haridus- ja Noorteamet (HARNO)

HARNO alla kuuluva EENeti kaudu saavad kõik hariduse, teaduse või kultuuri valdkonnas tegutsevad asutused, seltsingud, mittetulunduslikud organisatsioonid ja nende valdkondade projektid registreerida tasuta edu.ee, lib.ee, org.ee ja vil.ee lõpuga domeene.

Akadeemiliste domeenide arv ühele kasutajale ei ole piiratud ning registreerida saab ka täpitähtedega domeene, mis on seotud asutuse nimega. Akadeemilise domeeni taotlemiseks tuleb saata vabas vormis sooviavaldus, milles on märgitud domeeni kasutaja, tema kontaktisik ja kontaktaadress, aadressile hostmaster@eenet.ee. Vt ka lisainfot - kliki!

5. .ee domeenides saab kasutada Eesti tähestiku tähti

.ee domeenides võib peale «-» ja numbrite 0-9 kasutada ainult Eesti tähestikus olevaid tähti. 

Eesti tähestikus on järgmised tähed:
a, b, c, d, e, f, g, h, i, j, k, l, m, n, o, p, q, r, s, š, z, ž, t, u, v, w, õ, ä, ö, ü, x, y

2011. aastast saab .ee domeenides peale teisendamist punicode-i kasutada järgmisi IDN sümboleid:

õ – ladina väike täht O koos tilde (U+00F5);
ä – ladina väike täht A with diaeresis (U+00E4);
ö – ladina väike täht O with diaeresis (U+00F6);
ü – ladina väike täht U with diaeresis (U+00FC);
š – ladina väike täht S with caron (U+0161);
ž – ladina väike täht Z with caron (U+017E).

${ domain.name }

Staatus: ${ item }
: ${ domain.registration_deadline }
Registreeritud: ${ domain.registered }
Muudetud: ${ domain.changed }
Aegub: ${ domain.expire }
Peatub: ${ domain.outzone }
Kustub: ${ domain.delete }
Nimeserverid:
DNSSEC: ${ signedLabel } Kuva DNS võtmed Peida DNS võtmed

Registripidaja: ${ domain.registrar }
${ domain.registrar_website }

Registreerija

Eraisik

${ domain.registrant }

Reg nr: ${ domain.registrant_reg_no } (${ domain.registrant_ident_country_code })

Registreerija:
Halduskontakt:
Tehniline kontakt:
Registripidaja: ${ domain.registrar }
${ domain.registrar_website }