Uudised, sündmused ja blogi

Siit leiad kõik meie uudised, blogipostitused ja ürituste, hoolduste ja katkestuste informatsiooni.

Tagasi

Valeinfost ja .ee domeenidest

Paar kuud tagasi kirjutasime ühes oma postituses valeinfost ja meie kui rahvusdomeeni haldaja rollist ning võimalustest sellist tüüpi veebisisu levikut tõkestada. Pandeemiaga seotult on teema teravalt päevakorda tõusnud ning tipnenud täna ühe kindla .ee domeenil oleva sisu piiramisega üldsusele.
Valeinfost ja .ee domeenidest
Hetkeseisuga on Eestis napilt 140 000 .ee domeeni, aastane .ee aadresside juurdekasv on ca 7%. Ei saa välistada, et sellise aadresside mahu puhul võib registris olla alati ka neid lehti, millel pärinev info ei ole tõendus-, vaid arvamuspõhine. Samas on meil ka nii sõna- kui arvamusvabadus ning selle õiguse piiramine peab alati olema selgelt põhjendatud.

Millised võimalused on meil valeinfo piiramisel? Riigipoolse ettekirjutuse alusel saame kahjuliku .ee domeeni registrist kustudada, misjärel konkreetne aadress enam sisuni ei vii. See on aga äärmuslik meede, sest juhul kui lehe üks lõik on käsitletav valeinfona, tähendab meie sekkumine seda, et kogu lehekülg on tasalülitatud. Teiseks, ainult meie tegevusest ei piisa, kuna sama sisu võib üldsusele kättesaadav olla üheaegselt mitmete veebiaadresside kaudu. Otseselt sisu kuvamist saab mõjutada ainult antud veebilehele majutusteenust pakkuv ettevõte, kellel on ligipääs sisule olemas failitasandil.

Meie eesmärk on olla nn tugeva tuvastusega usaldusväärne register – see tähendab, et kõik .ee aadressi omanikud oleksid tuvastatavad. WHOIS, üks meie pakutavatest teenustest, võimaldab näha kõikide .ee aadresside omanike ja haldusega seotud infot ning ettevõtete puhul on info saadaval kogu ulatuses. Vastavalt GDPRile on aga eraisikutest omanike andmed peidetud. Nii era- kui juriidiliste isikutega seotud veebisisu osas teeme koostööd nii politsei, TTJA kui teiste asutustega - olgu põhjuseks siis intellektuaalse omandi rikkumisega seotud probleemid, EU sanktsioonipoliitika juhtumite rakendamine, pettused e-poodides või valeinfo.

Kuna elame ajal, mil infost võib sõltuda inimeste elu ja tervis, peame olema veelgi tähelepanelikumad valeinfo suhtes. Seega - kriitilist meelt!

Kommentaarid

Email again:

Veel uudiseid, sündmusi ja blogipostitusi