Uudised

.ee ja domeenindusega seotud uudised

Tagasi

Projekt .ee tippdomeeni moderniseerimine II toob esmakordselt domeeninimedesse Õ tähe

Eesti Interneti SA alustab töid projektiga „Eesti .ee tippdomeeni moderniseerimine II“, millega tuuakse .ee domeeni all käibele täpitähed (IDN) ja kaetakse sellega kogu Eesti tähestiku ulatus, käivitatakse registreerimisteenuste kasutusmugavust parandavad registreerija portaal ja registripidaja portaal ning luuakse viimase sadama registripidaja EE Direkt.
Eesti .ee-lõpulisele rahvusdomeenile tuuakse käibele tähed õ, ä, ö, ü, š ja ž, millega kaetakse .ee domeeni all kogu Eesti tähestiku ulatus. „Rahvusdomeen on üks e-riigi sümbolitest, mis peab ajaga kaasas käima ja vastama areneva majanduskeskkonna vajadustele. Maailmas unikaalse Õ tähe kasutuselevõtu algatas Otto Wilhelm Masing 19. sajandi algul. On sümboolne, et alates 2011. aastast on seda maailmas haruldast tähte võimalik kasutada ka interneti domeeninimedes,“ ütles Eesti Interneti SA juhatuse esimees Marek-Andres Kauts.

Eesti Interneti SA korraldab täpitähtede lansseerimise eelselt „päikesetõusuperioodi“ eesmärgiga kaubamärkide ja ärinimede omanikel oma nimesid eelregistreerimisega kaitsta. „Päikesetõusuperioodi“ I osas võtab Eesti Interneti SA vastu eelregistreerimise taotlusi, perioodi II osas toimub taotluste läbivaatamine ning hindamine. Täpitähedede lansseerimine on plaanitud praeguse kava järgi 13.06.11, mil avaneb täpitähtedega domeeninimede registreerimine kõigile soovijatele „kes ees, see mees“ põhimõttel. Tegu on esialgse planeeritava ajalise raamiga, mis võib muutuda vastavalt Eesti Interneti SA nõukogus või kogukonnaga peetavatel aruteludel esitatud ettepanekutele. IDN (Internationalized domain name) domeenide registreerimine ja „päikesetõusu“ perioodi eelregistreerimise kasutamine on vabatahtlik. „Päikesetõusuperioodi“ viiakse läbi koos Patendivolinike Seltsiga.

Hanke käigus arendatakse ka välja Registreerija portaal, mille eesmärk on pakkuda .ee domeeni registreerijatele senisest kättesaadavamal kujul ja ühest kohast informatsiooni kõigi nendega seotud domeenide, nende aegumistähtaegade ja registripidajate kohta. Registreerija identifitseerimine toimub ID-kaardi või mobiili-ID kaudu.

Registripidaja portaali loomise eesmärgiks on optimeerida Eesti Interneti SA ja registripidajate vahelist suhtlust lihtsustamaks registripidajate tööd .ee domeeni registreerumisteenuste osutamisel.

Eesti Interneti SA oma registripidaja EE Direkt saab olema „viimase sadama registripidaja“, mille eesmärk on tagada registreeringute säilimine juhul, kui mõni registripidajatest lõpetab tegevuse. EE Direkt võtab tegevuse lõpetanud registripidaja domeenid üle. EE Direkt ei konkureeri harilike registripidajatega, otse domeene registreerida ei ole võimalik.

Arendustööde teostajaks on AS Helmes, kes on välja valitud Riigihangete seaduses sätestatud menetluse tulemusena. Projekti finantseeritakse Euroopa Regionaalarengu Fondi poolt 37 710 euroga. „Ehkki projekt „.ee tippdomeeni moderniseerimine II“ raames arendatavad lahendused on omavahel võrdlemisi erinevad, võimaldab nende ühte hankesse koondamine säästa raha,“ ütles projekti kureeriv Eesti Interneti SA IT- ja arendusosakonna juhataja Hannes Klausen.

Eesti Interneti SA on Vabariigi Valitsuse ja ITL poolt asutatud organisatsioon, mille eesmärk on Eesti .ee maatunnusega tippdomeeni haldamine, turvalisuse tagamine, internetikogukonna esindamine rahvusvaheliste organisatsioonide, sh ICANN juures ja domeenivaidluste komisjoni töö korraldamine.

Kommentaarid

Email again:

Veel uudiseid, sündmusi ja blogipostitusi