Uudised

.ee ja domeenindusega seotud uudised

Tagasi

Soetasid oksjonilt endale domeeninime? Seda tehes annad oma panuse internetialaste teadmiste arendamiseks

Eesti Interneti Sihtasutus (EIS) haldab ning korraldab .ee tippdomeeni. Kas aga teadsid, et soetades endale domeeninime oksjonilt, annad oma panuse IT-ga seotud teadmiste suurendamiseks noorte seas ning valdkonna uurimistööde tegemiseks? Selgitame lähemalt, kuidas täpsemalt.
Soetasid oksjonilt endale domeeninime? Seda tehes annad oma panuse internetialaste teadmiste arendamiseks

EIS müüb oksjonite vahendusel kustuvaid ning reserveeritud domeeninimesi kasutades selleks vastavalt pime- ja avatud oksjonit. Avatud pakkumistega ehk Inglise oksjonilt saadud tulu investeerime .ee arendamisesse ning Eesti interneti turvaliseks muutmiseks. Mõlemalt oksjonilt saadud tulu suuname tagasi ka ühiskonda ning rahastame selle kaudu projekte, mille eesmärgiks on internetialaste teadmiste edendamine. Eelkõige hõlmab see endas interneti ja domeeninimedega seotud teadustöid ja uuringuid, IT teadlikkuse tõstmist ning panustamist noorte IT-haridusse.

EIS on toetusi välja andnud alates 2017. aastast. Projekte hindab EISi kuueliikmeline nõukogu ning valiku tegemisel lähtutakse projekti vajalikkusest, teostatavusest, mõjust ja jätkusuutlikkusest. Läbi aastate oleme toetanud nii noortekeskuste, põhikoolide kui kutseõppekeskuste ning ülikoolide poolt läbi viidud tegevusi ja uurimistöid.

EISi toetusel toimus eelmisel aastal näiteks Kostivere Kooli IT päev. Üritusel said noored teha Andrei Korobeiniku juhendamisel läbi ideehäkki ning kuulda Maarika Truult start-up maailma telgitagustest. Halliste Põhikoolis suurendati küberturvalisuse- ja interneti ohtudega seotud teadlikkust mitte ainult õpilaste, aga ka õpetajate ja lastevanemate seas. Projekti raames kasutatud mooduleid hakati hiljem kasutama ainetundides ning on selge, et projekti mõju jõudis koolikeskkonnast oluliselt kaugemale. Varasemaga võrreldes suurenes küberturvalisuse tase nii koolis kui kodudes. Mõlema projekti eestvedajate sõnul on saadud toetus olulisel kohal noorte internetipädevuste arendamisel, kuna koolide eelarvest on taoliste sündmuste ja tegevuste jaoks rahalisi allikaid tihti keeruline leida. Lisaks aitavad need osalejates arendada suhtlemis- ja planeerimisoskust ning meeskonnatööd.

Käesoleval aastal rahastati kokku üheksat projekti. Näiteks arendab Tallinna Tehnikaülikool Eesti koolide õpetajate ja õpilaste küberturvalisusega seotud pädevusi ning korraldab KüberPuuringu võistlust. Tartu Ülikool uurib aga tütarlaste küberõppe ja laiemalt infotehnoloogia valdkonnas õppimise motivatsioone. Noorte IT-teadlikkust aitab arendada ka SA Eesti Inimõiguste Keskus, kelle eesmärgiks on luua interaktiivsed õppematerjalid vastavalt õpilaste andmekaitse teadlikkuse ja selle tajutavate ohtude kohta läbi viidud küsitlusele. Lisaks viivad toetuse abil tegevusi läbi Avatud Hellenurme Noortekeskus, Kostivere Huvikeskus ja Viljandi Kutseõppekeskus. Noorte integreerumist kohalikku internetikogukonda aitab ellu viia aga BSides Tallinn 2023 noorteprogramm. Lähemalt saab sel aastal rahastatud projektide kohta lugeda meie kodulehelt.

Kokkuvõttes peame oluliseks Eesti interneti kogukonna arendamist, eriti noorte IT-alase huvi kasvatamist. Nii edendame interneti ja domeeninimede alast teadlikkust ja aitame kaasa vaba, turvalise ja usaldusväärse interneti toimimisele.

Kommentaarid

Email again:

Veel uudiseid, sündmusi ja blogipostitusi