Uudised
.ee ja domeenindusega seotud uudised
Esimese kahe päeva jooksul registreeriti 1329 uut domeeni
„Uue domeenikorra eesmärk on muuta Eesti maatunnusega domeen senisest kättesaadamaks. Vaadates registreeringute suurt hulka võib öelda, et soovitud tulemus on saavutatud“ ütles Eesti Interneti SA juhatuse esimees Marek-Andres Kauts. „Eriti head meelt tunnen eraisikutest registreerijate suure huvi üle Eesti tunnusega domeeni registreerimise vastu. .ee domeen on riigi sümbol Internetis, peame selle kasutamise eest hoolt kandma nagu teistegi riigi sümbolite, riigi lipu ja vapi eest“.
Üleminek muutis ka registreerimise korraldust, domeeninime registreerijate teenindamine on Eesti Interneti SA-lt delegeeritud akrediteeritud ja vastavat lepingut omavatele registripidajatele. „Tagasiside põhjal registreerijatelt saan kinnitada, et uus mudel võeti hästi vastu ja registripidajate kaudu domeeni registreerida on mugav“ kommenteeris Kauts. Suurim arv domeene registreeriti Zone, Linxtelecomi ja Elioni kaudu.
Eesti Interneti SA ja registripidajate vahelistes sidekanalites esines ka esimene aps. Kahetasemelise domeenikorra iseärasuse tõttu tuli registreerijate võrdse kohtlemise tagamiseks ajutiselt peatada taotluste edastamine keskregistrisse kõigilt registripidajatelt. Lõppkasutajatelt ehk registreerijatelt domeenitaotluste vastuvõtmist registripidajate ja keskregistri vaheline ühenduse peatamine ei mõjutanud, praeguseks on ühendused taastatud ja kõik taotlused registripidajate juurest keskregistrisse edastatud.
Eile kehtima hakanud uus domeenikord tõi kaasa uued võimalused:
- eraisikud saavad võimaluse registreerida .ee domeeninimesid. Näiteks kasutamaks e-postiaadressi kujul eesnimi@perenimi.ee;
- välismaa isikud saavad võimaluse registreerida .ee domeeninimesid. Näiteks loomaks eestikeelset e-teenuste keskkonda;
- ühel isikul on võimalik registreerida mitu .ee domeeninime. Näiteks, kui ettevõttel on mitu kaubamärki ja ta soovib neid kõiki Internetis .ee domeeni all esindada;
- domeeninimede registreerimine hakkab toimuma kahetasemeliselt, see tähendab, et registreerijate teenindamine on Eesti Interneti SA poolt delegeeritud registripidajatele. Registripidajate nimekiri on avaldatud Eesti Interneti SA veebis;
- domeeninimedele kehtestatakse regulatiivne tasu. Tasu suurus registreerijale määratakse registripidajate poolt vabaturul arvestades konkurentsi.
Uutele domeenireeglitele üleminek hõlmab ka kõiki vanade reeglite järgi registreeritud .ee domeene. Nendele hakkas eile kehtima kuuekuuline üleminekuperiood, mille jooksul domeenide registreerijad peavad endale registripidaja valima ja registripidaja juures domeeni registreeringut uuendama.
Liberaalsele domeenikorrale üleminekuga paralleelselt alustab Eesti Interneti SA juures tööd domeeninimedega soetud vaidlusi lahendav sõltumatu organ – Domeenivaidluste komisjon. Komisjoni eesmärgiks on kohtule alternatiivse kiirmenetlusena lahendada domeenide võimalikke väärkasutusjuhte, kus registreerimisega rikutakse kolmandate isikute, näiteks kaubamärgiomanike õigusi.
Veel uudiseid, sündmusi ja blogipostitusi
![IGF 2024: AI võidukäik ning digitaalse kaasamise arendamine](http://meedia.internet.ee/photos/igf%202024_large.webp)
IGF 2024: AI võidukäik ning digitaalse kaasamise arendamine
Möödunud aasta viimane kuu tõi interneti haldusega seotud sidusrühmad iga-aastasele Interneti Governance Forumile (IGF). Sel korral leidis üritus aset Riyadhis ning tõi arutelu alla kümneid aktuaalseid teemasid.
![Toetame kohaliku kogukonna arengut - ülevaade 2024. aastal toetatud projektide tulemustest](http://meedia.internet.ee/photos/2024.%20toetused_large.webp)
Toetame kohaliku kogukonna arengut - ülevaade 2024. aastal toetatud projektide tulemustest
Eesti Interneti SA (EIS) on aastate jooksul toetanud kümneid projekte, mis on arendanud kohalikku internetikogukonda ning erinevate sihtgruppide internetialaseid teadmisi. Uue taotlusvooru valguses on sobiv aeg heita pilk projektidele, millele andsime hoogu möödunud aastal.
![Mida teha, kui keegi on registreerinud sinu ettevõtte nimega domeeni?](http://meedia.internet.ee/photos/andmete%20v%C3%A4ljastamine_large.webp)
Mida teha, kui keegi on registreerinud sinu ettevõtte nimega domeeni?
Eesti Interneti Sihtasutus (EIS) tutvustas hiljuti ettevõtjatele erinevaid domeeniohte. See äratas paljudes huvi tutvuda internetimaailma telgitagustega ning nii mõnigi jõudis avastuseni, et ettevõtte nimega domeen on registreeritud kolmanda isiku poolt. Mida aga sellises olukorras ette võtta? Teeme ülevaate võimalikest sammudest.
Kommentaarid