Uudised
.ee ja domeenindusega seotud uudised
ICANN avaldas uute taotletavate rahvusvaheliste tippdomeenide nimekirja
ICANN-i uute rahvusvaheliste tippdomeenide programmi eesmärk oli suurendada konkurentsi ja laiendada kasutajate valikut lisades internetiaadresside ruumi uued tippdomeenid. Senised rahvusvahelised tippdomeeid on riikide tunnusdomeenide (ccTLD) kõrval näiteks .com, .net ja .org. Rahvusdomeene on 280 võrreldes senise 22 geneerilise tippdomeeniga. Uute rahvusvaheliste tippdomeenide programm muudab ajalugu, tuues Interneti nimeruumi hulgaliselt uusi vabalt valitud tippdomeene.
ICANN-ile esitati 1930 taotlust 60 riigist. Vastavalt ICANN-i määratlusele esitati taotlusi 5 regioonist, enim laekus taotlusi Põhja-Ameerikast (911), Euroopast (675) ning Aasia-Vaikse ookeani regioonist (303).
Laekunud 1930 taotlusest olid 66 geograafilise määratlusega nimele, 116 mitteladina tähti sisaldavatele IDN (Internationalized Domain Names) domeeninimedele. IDN domeenid on näiteks .ee all registreeritavad täpitähtedega domeenid. 84 taotlust olid määratletud kogukonnapõhistele nimedele.
230 domeeninimele esitati vähemalt kaks või enam taotlust kokku 751 taotlejalt.
Belgia domeeniregister DNS.be vzw on esitanud taotluse geograafilise määratlusega domeenile .brussels. Suurkorporatsioonidest soovivad oma kaubamärgikujulist tippdomeeni näiteks Canon Inc. ning Apple Inc. vastavalt domeeniga .canon ning .apple. Tippdomeenile .basketball on lisaks rahvsuvahelisele korvpalliliidule FIBA esitanud taotluse veel 2 kandidaati, nimekuju .book registreerimisest on huvitatud 9 kandidaati.
Juulist alustavad hindamiskomisjonid taotluste läbivaatamist, tulemused peaksid avalikkuseni jõudma 2012. aasta detsembri või 2013. aasta jaanuari jooksul.
Lisainformatsioon uute rahvusvaheliste tippdomeenide programmi kohta on leitavhttp://newgtlds.icann.org/en
Maarja Kirtsi
maarja.kirtsi@internet.ee
+372 50 18 379 / +372 727 1013
Veel uudiseid, sündmusi ja blogipostitusi
EISi 2025. aasta prioriteedid: küberturvalisus, uued arendused ning kogukond
Eesti Interneti Sihtasutust (EIS) ootab ees arenguid täis aasta. Olulisel kohal on muutused, mis kaasnevad NIS2 küberturvalisuse direktiivist ning vajadusest tagada .ee registri teenuste kättesaadavus ka kriisiolukordades. Lisaks ootavad EISi ees mitmed arendused ning kogukonna kaasamise tõhustamine.
Heiki Sibul nimetati ülemaailmse interneti aruteluplatvormi IGFi esindajate grupi MAG liikmeks
ÜRO peasekretär nimetas Eesti Interneti SA juhatuse liikme Heiki Sibula Interneti Governance Forumi ehk IGFi esindajate grupi MAG (ing k Multistakeholder Advisory Group) liikmeks.
IGF 2024: AI võidukäik ning digitaalse kaasamise arendamine
Möödunud aasta viimane kuu tõi interneti haldusega seotud sidusrühmad iga-aastasele Interneti Governance Forumile (IGF). Sel korral leidis üritus aset Riyadhis ning tõi arutelu alla kümneid aktuaalseid teemasid.
Kommentaarid