Uudised

.ee ja domeenindusega seotud uudised

Tagasi

.ee näitas 2023. aastal jätkuvat kasvu

2023. aasta oli Eesti maatunnusega tippdomeeni jaoks edukas. Lisaks ajaloolisele reserveeritud domeenide turule toomisele saavutas .ee aasta lõpuks 5,26%lise kasvu.
.ee näitas 2023. aastal jätkuvat kasvu

Kokku registreeriti 2023. aastal 24 670 uut .ee domeeni ning koos sellega täitus märgilised 163 000 .ee registreeringut. Pikendamiste arv kasvas möödunud aastal 4,4% ning pikendatud domeenide osakaal ületas 86% piiri. Domeenide kustumisi oli aga 18 421.

Möödunud aastal kasvas 7% võrra ka täpitähtedega .ee veebiaadresside arv, saavutades registris olevaks koguarvuks 4 288. Täpitähti kasutas muuhulgas konkursi “Ehe Eesti - Eesti ettevõtetele Eesti nimi” parima rahvusdomeeni tiitli pälvinud mänguvõti.ee.

Domeeninimede sõnapilv paljastab meile uusi ja huvitavaid trende. Tavapäraselt on populaarsete sõnade seas taaskord auto, rendi, kodu ja ehitusega seotud märksõnad. Pead on tõstmas aga tervise, teraapia, energia ja disainiga seotud teemad. Lisaks on aktiivset kasutust leidnud sõnad green, assistent, resto, design, digi ja AI. Kaasmaalastele sümpatiseerivad ka nimed, milles on kasutatud sidekriipsu või lühendeid ning mis moodustavad koos .ee lõpuga silmapaistvaid kombinatsioone. Eelmiste aastatega võrreldes on oluliselt langenud covidi ja desinfitseerimisega seotud märksõnad. Vähem kasutatakse sõnu projekt ning art.

2023. jõudsid ajaloos esmakordselt turule ühemärgilised, lühinumbrite ning kohanimedega .ee veebiaadressid. Kokku leidsid uue omaniku 10 lühinumbrit, 34 riigi nime, 9 Eesti kohanime ning 15 ühemärgilist domeeni. Neist kõige kõrgema hinnaga ehk 42 000 euro eest soetati veebiaadress s.ee. Sellele järgnesid i.ee, f.ee ja b.ee – seega on meie rahvusdomeen kõrgelt hinnatud mitte ainult kohalikul, vaid ka rahvusvahelisel tasandil. Olulist rolli mängib ka asjaolu, et tähtede ja .ee kooslus loob unikaalseid ning kõlavaid kombinatsioone, mis on tippdomeenide maailmas haruldane.

Riikide nimedest osutus kõige väärtuslikumaks monaco.ee ning Eesti kohanimedest rõuge.ee. Reserveeritud domeenide oksjon kestab aga 2024. aasta suveni – seega on kõigil huvilistel võimalik saada silmapaistvate veebiaadresside omanikuks meie Oksjonikeskkonna vahendusel https://auction.internet.ee/. Oksjonitelt saadud tulu investeeritakse aga tõhusama ja turvalisema .ee loomisesse, lisaks panustame ka läbi projektitoetuste kohaliku internetikogukonna arengusse.

Kui populaarne on Eesti rahvusdomeen aga mujal maailmas? Välismaiseid domeeniomanikke on meie registris kokku 25 006 ehk 15,3%, nendest 5 455 lisandus möödunud aastal. Rahvusvahelisel tasandil on .ee domeenide registreerijaid kõige enam Hiinast ja USAst, neile järgnevad Leedu, Saksamaa ning Rootsi.

Kokkuvõttes oli möödunud aasta .ee domeeni jaoks igati edukas. Hoolimata mitmetest kriisidest ning majanduslangusest on .ee jätkanud enda kasvu. Oleme selle ja mitmete teiste näitajate poolest Euroopa domeenituru trendide vaatest heal positsioonil ning töötame selle nimel, et .ee jätkaks tugevat kasvu ka käesoleval aastal.

Kommentaarid

Email again:

Veel uudiseid, sündmusi ja blogipostitusi